Japonia rozważa możliwość rozpoczęcia eksportu najnowocześniejszych reaktorów atomowych, a Polska miałaby być jednym z pierwszych klientów.

Japońska agencja Nikkei podała, że Tokio przekaże polskim władzom informacje na temat możliwości eksportu jeszcze w tym miesiącu. Agencja podała, że polskie zapotrzebowanie może wynosić nawet 20 reaktorów. Najnowocześniejsze japońskie reaktory HTGR, wykorzystują jako chłodziwo nie wodę, lecz hel i kosztują łącznie ponad 1 bln jenów (9 mld dolarów) za jeden. Japońska Agencja Energii Atomowej obecnie bada reaktory HTGR w celach eksperymentalnych, ale na nie do użytku komercyjnego – podaje Nikkei.

Władze Japonii mogą jednak zaproponować Polsce współpracę w przy opracowaniu i eksporcie komercyjnych reaktorów. Agencja podała, że Polska wykazuje duże zainteresowanie japońską technologią.

ZOBACZ TAKŻE: Minister energii chce elektrowni atomowej w Polsce

Tokio zakłada realizację zamówień na dostawę reaktorów atomowych za pośrednictwem partnerstwa publiczno-prywatnego. Zaangażowane mogą być takie firmy jak Hitachi, Mitsubishi Heavy Industries, Fuji Electric i inne, posiadających odpowiednie technologie.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Jednak obecnie nad takim samym typem reaktora pracują również Chiny. Agencja Nikkei podała, że jest bardzo możliwe, że polskie władze wybiorą tańszą chińską technologie.

Gdyby decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadła w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r.; koszt całej elektrowni to ok. 75 mld zł – tłumaczył na początku września minister energii Krzysztof Tchórzewski. Polskę stać na tę inwestycję – oświadczył.

Kresy.pl / rp.pl

Reklama4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz