Japonia rozważa możliwość rozpoczęcia eksportu najnowocześniejszych reaktorów atomowych, a Polska miałaby być jednym z pierwszych klientów.

Japońska agencja Nikkei podała, że Tokio przekaże polskim władzom informacje na temat możliwości eksportu jeszcze w tym miesiącu. Agencja podała, że polskie zapotrzebowanie może wynosić nawet 20 reaktorów. Najnowocześniejsze japońskie reaktory HTGR, wykorzystują jako chłodziwo nie wodę, lecz hel i kosztują łącznie ponad 1 bln jenów (9 mld dolarów) za jeden. Japońska Agencja Energii Atomowej obecnie bada reaktory HTGR w celach eksperymentalnych, ale na nie do użytku komercyjnego – podaje Nikkei.

Władze Japonii mogą jednak zaproponować Polsce współpracę w przy opracowaniu i eksporcie komercyjnych reaktorów. Agencja podała, że Polska wykazuje duże zainteresowanie japońską technologią.

ZOBACZ TAKŻE: Minister energii chce elektrowni atomowej w Polsce

Tokio zakłada realizację zamówień na dostawę reaktorów atomowych za pośrednictwem partnerstwa publiczno-prywatnego. Zaangażowane mogą być takie firmy jak Hitachi, Mitsubishi Heavy Industries, Fuji Electric i inne, posiadających odpowiednie technologie.

Jednak obecnie nad takim samym typem reaktora pracują również Chiny. Agencja Nikkei podała, że jest bardzo możliwe, że polskie władze wybiorą tańszą chińską technologie.

Gdyby decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadła w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r.; koszt całej elektrowni to ok. 75 mld zł – tłumaczył na początku września minister energii Krzysztof Tchórzewski. Polskę stać na tę inwestycję – oświadczył.

Kresy.pl / rp.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply