Żydowski politolog Daniel Schatz na łamach prestiżowego „The Jerusalem Post” wzywa polskie władze do zwrotu ok. 170 tys. nieruchomości wartych dziś „miliardy dolarów”. Chodzi o dobra materialne odebrane polskim Żydom w czasie II wojny światowej oraz pod rządami komunistów.

Autor przypomina, że równo dziesięć lat temu izraelski rząd zlecił sporządzenie raportu, z którego wynikać ma, że „mienie żydowskie w Polsce”, opuszczone po wybuchu II wojny światowej ma wartość ok. 30 mld dol. Daniel Schatz pisze, że obecnie w Polsce jest 170 tys. takich nieruchomości, które mają wartość „miliardów dolarów”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Naukowiec pisze również: „Pomimo 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, nie znaleziono żadnego realnego rozwiązania krytycznej kwestii restytucji dla polskich ofiar Holokaustu czy pogromów z 1968 r.”.

Schatz podkreśla również, że międzynarodowe standardy w tej kwestii są jasne i powołuje się na traktaty, które zostały przez Polskę ratyfikowane. Chodzi o Europejską Konwencję Praw Człowieka z 1953 r. oraz Deklarację z Terezina, która zawiera zalecenia dotyczące sposobu zwrotu mienia zagrabionego w czasie Holokaustu. Propozycje polskiego rządu mówiły o rekompensatach na poziomie ok. 15 proc. obecnej wartości mienia – donosi serwis biztok.pl. Obietnicę zwrotu mienia złożył Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w Nowym Jorku w 2008 r.

Sprawa restytucji mienia żydowskiego nie została jednak załatwiona. W ostatnich miesiącach szeroko mówiło się, że możliwe rozwiązanie polegałoby na wykorzystaniu części majątku Lasów Państwowych.

Na początku 2014 r. wezwanie do polskich władz w sprawie roszczeń żydowskich wystosowała brytyjska Izba Lordów. Tamtejsi parlamentarzyści stwierdzili, że „Polska to największe europejskie państwo, które nie uregulowało jeszcze ustawowo kwestii restytucji mienia ofiar Holokaustu”.

Daniel Schatz wykłada na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a także uniwersytetach Harvarda i Stanforda.

biztok.pl / PCh24.pl

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. antymajdan
  antymajdan :

  W tym kontekście należy zastanowić się nad blokowaniem od ćwierć wieku projektów ustaw reprywatyzacyjnych. Taki stan doprowadzi wkrótce do tego, że międzynarodowa mafia za sprawą nacisków obcych państw wymusi na polskich władzach ustanowienie zwrotu mienia jedynie żydowskiego i to na warunkach jakie ta mafia nam narzuci. Później już na spokojnie będzie można uchwalić”reprywatyzację” tego, co zostanie. Czyli ochłapów.

  • zefir
   zefir :

   ’antymajdan”:W omawianym zakresie Polska ma zdrowe regulacje prawne.W przypadku śmierci obywatela polskiego i braku jego spadkobierców,majątek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa bez żadnych jego zobowiązań .Tak było za II i jest za IIIRP.Israel którego nie było przed 1948r,a więc w czasie śmierci obywateli Polski narodowości żydowskiej spowodowanej niemieckim holocaustem,nie ma żadnych podstaw prawnych do żądań o charakterze restytucji mienia-dotyczy to również prasy izraelskiej,w tym The Jerusalem Post.To co się dzieje to zwykła chciwość i bezczelność.Polska podpisała z rządem USA właściwą umowę/była wcześniej omawiana na tym forum/zgodnie z którą rząd USA bierze na siebie regulację wszelkich ewentualnych roszczeń restytucyjnych żydów z USA pod adresem Polski.Rząd USA zobowiązał się również do przeciwdziałania takim roszczeniom.Polska w pełni i terminowo opłaciła dolarowe zobowiązania wynikające z tej umowy.Tzw międzynarodowe standarty o których wspomina parch Schatz to dzieło jego braci w wierze mające podrzędny charakter w odniesieniu do regulacji prawnych Państwa Polskiego ,dlatego wspomina się że to „zalecenia”. Brytyjska Izba Lordów,ganiąc Polskę w tych sprawach,zwyczajnie bezzasadnie wtrąca się w nasze sprawy,myląc nas z afrykańską kolonią brytyjską.Kontekst 30-tu,czy 65 mld USD,Lasów Państwowych,czy obiecanek Tuska to wszystko elementy i pseudoargumenty zmierzające do wyłudzenia i oskubania Polaków z kasy i materialnych pozostałych jeszcze aktywów,przez międzynarodową wrogą nam judajską mafię.Władze Polski mają świadomość powyższego,ale są pod olbrzymią podstępną presją wspomnianej mafii i jej sprzymierzeńców.Dlatego należy przypominać władzom Polski,że nie nalęży ulegać naciskom tej wrednej judejskiej mafii.Piszę jak mogę najgrzeczniej-mój wcześniejszy bardziej emocjonalny post,zwyczjnie nie został opublikowany.

   • antymajdan
    antymajdan :

    Tzw. „ustawa reprywatyzacyjna” jest potrzebna przede wszystkim nam Polakom, państwu polskiemu. Byłaby ona ostatecznym zamknięciem minionego okresu w taki sposób, który wszystkich nie zadowoli, ale może uchronić państwo przed bardzo kosztownymi dla nas wszystkich wypłatami odszkodowań na podstawie wyroków sądowych. Zaznaczam, że ja akurat w żaden sposób nie byłbym beneficjentem takiej ustawy i nie mam osobistych powodów, aby za nią lobbować. Po prostu widzę pewne zagrożenia, z których akurat największe to dawanie argumentów międzynarodowej mafii koczowniczej do oskubania naszego państwa w inny sposób, przy pomocy zorganizowanej kampanii międzynarodowej – oni to naprawdę potrafią. Ustawa ograniczyłaby roszczenia do możliwości państwa, odebrałaby możliwości ich dochodzenia na drodze sądowej, jednocześnie zapewniając jakieś choćby symboliczne zadośćuczynienie poszkodowanym przez PRL Polakom oraz obywatelom polskim. Oczywiście wszystko to jedynie dla żyjących spadkobierców a nie np. dla jakiejś organizacji holoszwindlu, jakby chciały organizacje żydowskie. To, co napisałem powyżej jest wyrazem podejrzeń, że właśnie brak takiej ustawy bardzo im pasuje i szykują jakiś szwindel przeciw państwu polskiemu.

    • zefir
     zefir :

     „antymajdan”:Przyznam,że nasze oceny są bardziej zbieżne niż rozbieżne.Bierutowska dekretowa niesprawiedliwość w odniesieniu do obywateli Polski winna być wyrównana na miarę możliwości Państwa Polskiego.Myślę ,że te 15%rekompensaty jest do zaakceptowania.Również zaznaczam,że nie jestem w żadnej mierze beneficjentem i nie mam powodów do lobbowania czyichkolwiek interesów.Bardzo jestem ciekaw opinii w tej sprawie,naszych zewnętrznych interlokutorów w osobach szanownych”:”Sylwii”i „fiesty”,których namawiam i zapraszam do wyrażenia swej opinii.

     • zan
      zan :

      Na początku lat 90 można było wypłacić odszkodowania oddając akcje prywatyzowanych przedsiębiorstw. Reszta akcji mogłaby być sprzedana na wolnym rynku i w ten sposób pochłonąć nawis inflacyjny. Oczywiście stało to w sprzeczności z polityką naszych nowych panów z Zachodu, bo to oni przejeli wszytsko za 1/5 ceny. Teraz to (wg. mnie) musztarda po obiedzie. Mamy bilion złotych długu, dzietność 1,3, fatalną (niepowracającą) emigrację. Ostatnie podrygi to były stadiony i autostrady. Wszystko na kredyt. Oczywiście Żydzi dadzą radę z tego jeszcze coś wycisnąć, bo postrzegają nasz kraj trochę w innych kategoriach niż my.

     • fiesta
      fiesta :

      zefir… Temat odszkodowan dla obywateli polskich zydowskiego pochodzenia uwazam za zamkniety – w tej sprawie byla podpisana umowa miedzynarodowa pomiedzy Polska i USA 16 lipca 1960r. Kopia dokumentu jest na stronie: ( http://www.michalkiewicz.pl/do_sciagniecia/uklad_miedzy_rzadem_prl_a_rzadem_usa_dotyczacy_roszczen.pdf ).
      W zwiazku z powyzszym, nalezy ignorowac wycie zydowskich hien. Jednoczesnie nalezy przestrzec wszystkich Polakow przed zydowskimi probami wyludzenia od Polski odszkodowan i przeprowadzic akcje informacyjna na obszarze calej Polski poprzez rozdanie w miejscach publicznych kopii umowy z 1960r. Kopie tej umowy trzeba koniecznie wyslac na adres zydowskiego parcha w Izraelu po angielsku oraz do zydowskich gazet, a takze do „izby lordow” w Anglii i kazdemu politykowi, ktory poprze nielegalne zydowskie wyludzanie pieniedzy od Polski.
      Polacy musza pamietac, ze Polska jest pod ZYDOWSKA OKUPACJA przez ostatnie 70 lat (od 1945r) i w interesie Polakow jest odpierdolic to zydowskie plemie zmijowe, ktore przyczepilo sie do Polski jak gowno do buta.

     • sylwia
      sylwia :

      Roszczenie to jest bezpodstawne także dlatego, iż Polska wypłaciła już odszkodowania za utratę mienia w Polsce obywatelom USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Liechtenstein, Szwecji, Norwegii, Danii, Holandii, Grecji i Austrii. Wśród obywateli tych państw byli Żydzi a ich roszczenia zostały już zaspokojone za pomcą tych dwustronnych umów.

      Wydzielenie do odszkodowania jakiejkolwiek narodowości jako uprzywilejowanej grupy spośród reszty obywateli polskich jest dyskryminacyjne i gwałci zasadę równości wszystkich obywateli wobec prawa.

      Potomkowie osób jakiejkolwiek narodowości mogą występować w Polsce imiennie i indywidualnie o odszkodowania za utratę mienia lub zwrot nieruchomości. Dzieje się to już od lat 90-tych ze szczególnym uwzględnieniem osób narodowości żydowskiej.

   • andrz
    andrz :

    zefir:10.04.2015 19:44 Twój emocjonalny wpis istnieje i ma się dobrze. Wystarczy, że otworzysz zakładkę „forum” i przewiniesz uważnie na dół a odnajdziesz go jako pojedynczy głos do tego samego artykułu. Nie wiem na czym to polega ale czasami niektóre komentarze są tak własnie umieszczane.

 2. zefir
  zefir :

  Wal się wszawy parchu Schatz.Mienie obywateli Polski,po ich śmierci,w przypadku braku spadkobierców ,przechodzi na własność Skarbu Państwa Polskiego.Tobie chytrusie nic do tego.Polska zawarła i opłaciła z jewrejsko US-mańskim rządem właściwą umowę zgodnie z którą rząd USA wziął na siebie regulację ewentualnych roszczeń judeocwaniaków z US.Twój wstrętny garbaty nochal wyczuł geszeft na 65 mld USD w Polsce,pachną ci śmierdzielu polskie lasy.Spróbuj,a pogonimy na Madagaskar.Ewentualną obietnicę her Tuska reguluj na drodze prywatnej egzekucji.I nie odnoś się wszarzu do prawnych regulacji międzynarodowych opracowanych przez twych braci z pseudowybranego narodu zalecających zaspokojenie judajskiej chciwości.

 3. Kas
  Kas :

  Duża część polskich żydów mieszkała we wschodnich województwach II RP, które obecnie nie należą do Polski. Dlaczego żydzi nie zgłaszaja roszczeń w stosunku do Litwy, Białorusi i Ukrainy, gdzie znajdują się liczne nieruchomości pożydowskie?

 4. Willgraf
  Willgraf :

  s…y żydowskie sami Płacie nam odszkodowania za denuncjacja i zsyłki na Sybir Polaków i grabieże Polskich Majątków …Wam się nic nie należy bo to co mieliście dostaliście od zaborców ,często z majątków Polskiej Szlachty które zostały zabrane po 1863 roku
  żerowaliście na Polskim Narodzie i nadal to robicie !