Izrael ogłosił nowy plan ekspansji

W niedzielę rząd Izraela zatwierdził plan premiera Naftalego Bennetta, który przewiduje podwojenie liczby żydowskich osadników na Wzgórzach Golan, obszarze odebranym w 1967 roku Syrii i anektowanym do państwa Izrael w 1981 roku.

To jest nasza chwila. To jest moment Wzgórz Golan – oświadczył Bennett, cytowany przez agencję AP. “Naszym dzisiejszym celem jest podwojenie osadnictwa na Wzgórzach Golan” – dodał. Rząd Izraela odbył w niedzielę wyjazdowe posiedzenie w kibucu Mevo Hama na Wzgórzach Golan, w pobliżu granicy Syrii i Libanu. W czasie posiedzenia zatwierdzono plan premiera Naftalego Bennetta, który przewiduje podwojenie liczby żydowskich osadników na Wzgórzach Golan. Rząd zainwestuje w plan około 1 miliarda szekli (ponad 300 milionów dolarów).

Już w październiku br. premier Izraela Naftali Bennett zapowiedział, że ​​jego rząd spotka się na Wzgórzach Golan i przedstawi plan na przyszłość tego obszaru.

Przypomnijmy, że w 2019 roku prezydent USA Donald Trump, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, oficjalnie uznał kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan za część tego państwa. Izraelskie osiedle, które powstało w 2019 roku na Wzgórzach Golan, nosi imię prezydenta Donalda Trumpa.

Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, wraz z częścią jej stałych (Wielka Brytania, Francja) i niestałych (Belgia, Niemcy) członków nie uznała decyzji USA ws. suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar w efekcie Wojny Sześciodniowej jest okupowany przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

Zobacz także: Syria oskarża Izrael o zamordowanie urzędnika państwowego w pobliżu Wzgórz Golan

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply