ISW: Putin chce obciążyć wojskowych winą za niepowodzenia na froncie

Putin może nadal starać się odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia armii na wschodzie Ukrainy, dokonując zmian na stanowiskach dowódców wojskowych – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w poniedziałkowej analizie.

Instytut zwraca uwagę, że informacje rosyjskich mediów sugerują, iż generała pułkownika Aleksandra Żurawlowa zastąpił generał porucznik Roman Bierdnikow. ISW uważa, że zmiana na stanowisku dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego ma związek ze strategią wizerunkową Kremla.

“Jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego operowały na północnym wschodzie obwodu charkowskiego przez ostatnich kilka miesięcy, jednak bez wyraźnego dowództwa” – przypomina ISW. “Putin może próbować przekierować rosnący gniew z powodu strat rosyjskich w obwodzie charkowskim i Łymanie mianując nową osobę właśnie w Zachodnim Okręgu Wojskowym” – zwracają uwagę analitycy.

Amerykański think tank ocenia, że ukraińska armia w dniach 2-3 października poczyniła postępy. “Oddziały ukraińskie nadal konsolidowały zdobycze naokoło Łymanu i prawdopodobnie poczyniły postępy w kierunku granicy z obwodem ługańskim” – czytamy w analizie.

“Wojska ukraińskie nadal napierają na wschód od Łymanu i mogą przebić się przez granicę obwodu ługańskiego w kierunku Kreminny” – wskazano.

Zobacz także: Unia Europejska chce przeszkolić 15 000 ukraińskich żołnierzy. Baza w Polsce?

understandingwar.org / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply