Wojska rosyjskie i oddziały prorosyjskich separatystów tworzą obecnie na Ukrainie sześć zgrupowań – pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. Zdaniem ISW skład każdej z tych grup jest niejednorodny.

Pierwsza grupa rosyjskich i prorosyjskich sił koncentruje się naokoło Charkowa i na północnym wschodzie obwodu charkowskiego. Drugą rozlokowano wzdłuż linii łączącej Izium (w obwodzie charkowskim) i Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Kolejna znajduje się w rejonie Siwierska i Lisiczańska w obwodzie donieckim. Czwarta grupa operuje pod atakowanym Bachmutem. Piąta znajduje się koło Awdijiwki i Doniecka. Na południu Ukrainy znajduje się ostatnia – szósta – grupa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Grupy pod Charkowem i na linii Siwersk-Lisiczańsk prawdopodobnie tworzone są przez siły, których trzonem są odpowiednio oddziały Zachodniego i Centralnego Okrędu Wojskowego Rosji. Na osi Izium-Słowiańsk operują w coraz większym stopniu bataliony sformowane niedawno z ochotników, których siła bojowa jest prawdopodobnie bardzo niska. Grupie pod Bachmutem przewodzą żołnierze 'grupy Wagnera’, prywatnej firmy wojskowej, podczas gdy w rejonie Awdijiwka-Donieck przeważają siły ściągnięte z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL)” – pisze ISW.

Instytut podkreśla, że w obwodach chersońskim i zaporoskim trzon oddziałów rosyjskich tworzyły najpierw wojska Południowego Okręgu Wojskowego. Zostały wzmocnione siłami Wschodniego Okręgu Wojskowego, sił powietrznodesantowych oraz rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii).

Zobacz także: Kliczko: Kijów nie ma środków na budowę schronów

Zdaniem ISW takie ułożenie sił pokazuje, że dla Rosji priorytet stanowi aktualnie ofensywa wokół Bachmutu, być może także w kierunku Siwerska. Instytut uważa, że koncentracja batalionów ochotniczych wokół Iziumu i Słowiańska pokazuje, że ten rejon nie jest obecnie w centrum uwagi. Obszar może być także podatny na ukraińskie kontrataki.

„Zbiorowiska sił w obwodzie chersońskim i wokół niego mogą stworzyć poważne wyzwania dla rosyjskiego dowództwa, zwłaszcza jeśli naciskać tu będzie kontrofensywa sił ukraińskich” – pisze ISW.

Zobacz także: Brytyjski wywiad: Rosja planuje referendum w separatystycznej DRL

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz