Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko i prezydent Chin Xi Jinping podpisali 1 marca pakiet 16 dokumentów, które mogą ułatwić rosyjskim uchylanie się od sankcji poprzez kierowanie chińskiej pomocy do Rosji przez Białoruś – twierdzi Instytut Badań nad Wojną.

Jak twierdzi Instytut Badań nad Wojną, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko i prezydent Chin Xi Jinping podpisali 1 marca pakiet 16 dokumentów, które mogą ułatwić rosyjskim uchylanie się od sankcji poprzez kierowanie chińskiej pomocy do Rosji przez Białoruś. Dokumenty obejmują strategię wspólnego białorusko-chińskiego rozwoju przemysłowego, dokument o białorusko-chińskiej współpracy naukowo-technicznej na lata 2023-2024 oraz memorandum w sprawie wspólnych projektów z wykorzystaniem chińskich pożyczek rządowych.

Łukaszenko stwierdził, że Białoruś jest zainteresowana pogłębieniem współpracy z Chinami w zakresie rozwoju technologicznego, w tym tworzenia wspólnych przedsięwzięć, modernizacji białoruskich przedsiębiorstw o nowoczesne chińskie technologie oraz handlu towarami i usługami.

Łukaszenko stwierdził, że białoruscy producenci są zainteresowani badaniem „kompetencji i technologii chińskich firm w tworzeniu bazy komponentów, produkcji silników, skrzyń biegów, osi, innych komponentów i zespołów”. ISW wcześniej oceniał, że Chiny mogą potajemnie przekazywać Rosji przez Białoruś sprzęt wojskowy lub sprzęt podwójnego zastosowania.

“Łukaszenko prawdopodobnie dodatkowo chce, aby te umowy wsparły jego wieloletnie wysiłki na rzecz kultywowania chińskich wpływów gospodarczych na Białorusi w celu zabezpieczenia się przed rosyjską presją integracyjną, chociaż środki te co najwyżej opóźnią trwającą kampanię Rosji mającą na celu zapewnienie pełnej kontroli gospodarczej nad Białorusią” – twierdzi ISW.

Kilka dokumentów dotyczy także chińsko-białoruskiej współpracy handlowej i gospodarczej. Wcześniej Łukaszenko wyraził poparcie dla rozszerzenia obecności gospodarczej Chin na Białorusi w lutym 2021 r., kiedy to zintensyfikował wysiłki na rzecz opóźnienia absorpcji Białorusi przez Rosję za pośrednictwem Państwa Związkowego.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reuters, prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wezwali do zawarcia „jak najszybszego” porozumienia pokojowego dla Ukrainy podczas środowych rozmów w Pekinie.

Prezydenci wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili “głębokie zaniepokojenie rozwojem konfliktu zbrojnego w regionie europejskim i skrajne zainteresowanie jak najszybszym zaprowadzeniem pokoju na Ukrainie”.

Zobacz też: Koniec z walkami, mentalnością zimnowojenną i sankcjami. Stanowisko Chin ws. zakończenia wojny na Ukrainie

„Białoruś i Chiny są zainteresowane zapobieżeniem eskalacji kryzysu i gotowe do podjęcia wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju i porządku w regionie” – czytamy.

W wypowiedziach telewizyjnych Xi powiedział, że Chinom zależy na wzmocnieniu zaufania i współpracy z Białorusią „biorąc pod uwagę niestabilność i zawirowania sytuacji międzynarodowej”.

Łukaszenko powiedział, że spotkanie odbywa się „w bardzo skomplikowanym czasie” i jest konieczne, aby zapobiec „niekontrolowanemu stoczeniu się w globalną konfrontację, w której nie ma zwycięzców”.

Powiedział, że Xi w swoim planie pokojowym „wyraźnie i zdecydowanie zadeklarował to społeczności międzynarodowej. „Właśnie dlatego Białoruś aktywnie przedstawia swoje propozycje pokojowe i kompleksowo wspiera waszą zachętę do bezpieczeństwa międzynarodowego” – dodał.

Szczyt zaowocował szeregiem porozumień, które mają opierać się na partnerstwie „na każdą pogodę” uzgodnionym między dwoma krajami. Podpisali szereg dokumentów o współpracy w gospodarce, handlu, przemyśle, rolnictwie, nauce i technologii, zdrowiu, turystyce i sporcie.

Białoruskie ministerstwo gospodarki poinformowało, że jedno z porozumień dotyczy planowanego w tym roku utworzenia strefy wolnego handlu i inwestycji.

Zobacz też: Zdecydowane poparcie dla Białorusi ze strony Chin

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek późnym wieczorem czasu lokalnego białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko przybył do Pekinu, rozpoczynając tym samym oficjalną wizytę w Chinach. Łukaszenkę na lotnisku powitał wiceszef chińskiej dyplomacji Ma Zhaoxu i ambasador Chin w Mińsku, Xie Xiaoyong. W skład białoruskiej delegacji wchodzą też m.in. pierwszy wicepremier Nikołaj Snopkow i szef dyplomacji Siergiej Alejnik, a także ambasador Białorusi w Pekinie, Jurij Seńko.

Kresy.pl/ISW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply