Iraccy partyzanci zapowiadają kontynuowanie walki z zagranicznymi wojskami

Komitet Koordynacyjny Irackiego Ruchu Oporu, który składa się z czterech grup szyickich powiązanych z Iranem, zobowiązał się w piątek do walki z wszelkimi zagranicznymi żołnierzami w kraju, podał portal Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, Komitet Koordynacyjny Irackiego Ruchu Oporu, który składa się z czterech grup szyickich powiązanych z Iranem, zobowiązał się w piątek do walki z wszelkimi zagranicznymi żołnierzami w kraju.

Nastąpiło to zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu czwartej rundy dialogu strategicznego w Waszyngtonie, podczas której minister spraw zagranicznych Fuad Husajn stwierdził, że jego kraj potrzebuje amerykańskiego programu uzbrojenia i szkolenia.

Zobacz też: Iracka armia uważa, że zagraniczne wojska powinny wycofać się z kraju

Hussein potwierdził również, że jego kraj jest gotowy do obrony misji dyplomatycznych i ich siedzib w kraju, a także amerykańskich baz wojskowych goszczących wojska amerykańskie. Komitet Koordynacyjny Ruchu Oporu wcześniej przyznawał się do ataków na cele USA w Iraku.

„Nigdy nie zaakceptujemy istnienia żadnego zagranicznego żołnierza na naszej ukochanej ziemi pod jakimkolwiek pretekstem, na przykład twierdząc, że są tutaj jako konsultanci” – głosi oświadczenie.

W oświadczeniu dodano: „Instruktorzy amerykańscy i sojusz międzynarodowy udowodnili swoją porażkę w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a ich porażka doprowadziła do upadku instytucji bezpieczeństwa i instytucji wojskowych”.

Zobacz też: Irak wydał nakaz aresztowania Donalda Trumpa

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Stany Zjednoczone przewodziły międzynarodowemu sojuszowi przeciwko ISIS od 2014 roku w Iraku rozmieszczono około 3000 żołnierzy, w tym 2500 Amerykanów. 7 kwietnia br. Bagdad ogłosił porozumienie z USA, aby zmienić wojska sojuszu międzynarodowego z bojowników w konsultantów.

Później Bagdad ogłosił utworzenie komitetu, w którego skład weszli przedstawiciele obrony, w celu rozpoczęcia rozmów z USA o wycofaniu się z Iraku. 5 stycznia 2020 r. iracki parlament zagłosował za eksmisją wojsk amerykańskich z kraju.

Zobacz też: Amerykańscy żołnierze w Iraku ostrzelani

Kresy.pl/Middle East Monitor

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz