Sąd w Iraku wydał nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa w związku z zamachem na generała Kasema Sulejmaniego oraz Abu Mahdiego al-Muhandisa, do którego doszło w Bagdadzie w styczniu ub. roku.

Jak podała agencja Associated Press, irackie władze sądownicze poinformowały w czwartek o wydaniu nakazu aresztowania Donalda Trumpa. Nakaz został wydany przez sędziego sądu śledczego w Bagdadzie, który zajmuje się sprawą ataku, w wyniku którego zginęli gen. Kasem Sulejmani, dowódca irańskich Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz Abu Mahdi al-Muhandis, jeden z dowódców irackich Ludowych Sił Mobilizacyjnych. Ataku za pomocą dronów 3 stycznia 2020 roku dokonały amerykańskie siły zbrojne na lotnisku w Bagdadzie. Po zabójstwie generała premier Iraku powiedział, że Sulejmani przybył do irackiej stolicy na jego zaproszenie i był oficjalnym gościem irackiego rządu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Nakaz aresztowania został wydany w związku podejrzeniem o zabójstwo z premedytacją, za które w Iraku grozi kara śmierci. Jak stwierdza AP, jest mało prawdopodobne, aby Trump stanął przed irackim sądem, jednak sam fakt ścigania go w ostatnich dniach jego prezydentury jest „symboliczny”.

Jak podano, decyzja o wydaniu nakazu została podjęta po zarejestrowaniu zeznań członków rodziny Abu Mahdi al-Muhandisa. Dochodzenie w sprawie zabójstw jest w toku.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku.

Zabójstwa Sulejmaniego i al-Muhandisa wywołały kryzys dyplomatyczny i nadwyrężyły stosunki między USA a Irakiem. Iracki parlament przyjął niewiążącą rząd rezolucję domagającą się wyproszenia z kraju amerykańskich wojsk. Od tego czasu nasiliły się też ataki grup zbrojnych powiązanych z Iranem na amerykańskie bazy w Iraku.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2020 roku władze Iranu wysłały listy gończe za 36 Amerykanami, których uznano za odpowiedzialnych za śmierć generała Kasema Sulejmaniego. Na czele listy ściganych znalazł się Donald Trump.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Iranu uznał Pentagon za organizację terrorystyczną

Kresy.pl / abcnews.go.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz