Inwentaryzacja Biblioteki Załuskich

Biblioteki Narodowe: Polski i Rosji – w Sankt-Petersburgu – będą pracowały wspólnie nad wydaniem katalogu księgozbioru Załuskich.

Otwarta dla publiczności w 1747 r. Biblioteka Załuskich była pierwszą biblioteką publiczną Rzeczypospolitej i jedną z największych bibliotek świata drugiej połowy XVIII wieku. Została wywieziona z Polski na przełomie 1794 i 1795 r. na polecenie carycy Katarzyny II do Sankt Petersburga, gdzie stała się w roku 1814 zrębem Cesarskiej Biblioteki Publicznej. Część jej zbiorów zostało zwróconych Polsce po wojnie polsko-bolszewickiej. Wiele z nich spłonęło jednak po Powstaniu Warszawskim.

Zbiór rękopisów Biblioteki Załuskich nie był nigdy w całości skatalogowany. Teraz spis dokonany przez rosyjskiego dyplomatę i kolekcjonera Piotra Dubrowskiego, który pieczołowicie przechowywany jest w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej, stanie się główną bazą prac nad skatalogowaniem zbiorów.

Realizacja projektu ma zająć blisko trzy lata. Ich wynikiem będzie naukowa edycja rękopiśmiennego inwentarza Biblioteki Załuskich.

Jak zapewnia Biblioteka Narodowa, projekt ten „przyczyni się do wypełnienia luki w wiedzy o polskich kolekcjach i księgozbiorach straconych podczas II wojny światowej”. Prace nad nim sfinansuje sama Biblioteka Narodowa przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz