“Intelektualne zepsucie debaty publicznej” i “instrumentalizacja tragedii ludzi” – oświadczyło w środę Muzeum Auschwitz, odnosząc się do nowego spotu Prawa i Sprawiedliwości. Nowy spot PiS, w którym wspomniano o mordowaniu Polaków w czasie II wojny światowej, wywołał falę komentarzy.

W opublikowanym w środę spocie PiS przytoczono wpis dziennikarza Tomasza Lisa o “komorze” dla prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wielu komentatorów odczytało jego słowa, jako nawiązanie do komór gazowych. Autorzy spotu przypomnieli wpis Lisa i połączyli go z planowanym na 4 czerwca marszem opozycji, do udziału w którym dziennikarz zachęca.

“W Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób. 6 mln Polaków zamordowano podczas wojny” – podano w spocie, przywołując wpis dziennikarza. “Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem?” – pytają autorzy.

Materiał, podany dalej przez polityków PiS, m.in. przez rzecznika rządu Piotra Mullera, wywołał falę komentarzy.

Zobacz także: Tomasz Lis porównał rzeź wołyńską do “dwóch kilogramów cukru”

Na profilu Muzeum Auschwitz pojawił się komunikat dotyczący opisywanego spotu. “Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz – po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu – uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej” – napisano.

Zobacz także: Poseł Braun zablokował wykład Grabowskiego. „Znikaj z Polski, prowokatorze!”

dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply