Huta Liberty w Częstochowie wstrzymała po świętach prace. Brakuje zamówień, obecnie ok. 1 tys. osób czeka na zajęcie.

Przestój w produkcji potrwa co najmniej do 14 stycznia, a może nawet dłużej – wskazuje wnp.pl. Nieoficjalnie pracownicy wskazują, że przestój może potrwać nawet do końca miesiąca. Przestój ma także inna huta firmy – w Ostrawie.

Powodem takiego stanu rzeczy jest brak zamówień, a w przypadku czeskiego zakładu, także zadłużenie, które doprowadziło do odcięcia energii.

Mimo trudnej sytuacji pracodawca wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych wobec pracowników.

Huta Liberty z przestojami borykała się wielokrotnie w drugiej połowie minionego roku. Problemy zarząd zakładu tłumaczy trudnościami, jakie ze względu na niską aktywność odbiorców ma cały segment stalowy w Polsce i w Europie.

Ponadto część zamówień nie jest rentowna ze względu na wysokie ceny energii.

Przemysł stalowy jest jedną z najbardziej energochłonnych branż. Koszty energii, zgodnie z szacunkami sektora, stanowią do 40-50 proc. całkowitych kosztów operacyjnych hut.

Jak informowaliśmy, na początku 2021 roku częstochowski sąd zatwierdził wybór hinduskiego koncernu Corween Investments z grupy Liberty w przetargu dotyczącym sprzedaży przedsiębiorstwa Huta Częstochowa. Nabywca wydał 190 mln zł. Była to minimalna, określona w warunkach przetargu cena.

Kresy.pl / interia.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply