Holenderskie media opisują w poniedziałek “tragiczną sytuację” w zakresie przyjmowania migrantów. Centralna Agencja ds. Przyjmowania Osób Ubiegających się o Azyl (COA) miała wysłać w tej sprawie “desperacki” list do rządu.

Sprawę opisał w poniedziałek holenderski dziennik NRC. Jak czytamy, Centralna Agencja ds. Przyjmowania Osób Ubiegających się o Azyl (COA) ostrzega, że sytuacja w zakresie przyjmowania azylantów jest “tak tragiczna” i że należy rozważyć “daleko idące środki lub alternatywne wybory polityczne”.

Agencja domaga się, by rząd podjął kroki mające położyć kres “niezwykle niepokojącej” sytuacji w zakresie przyjmowania migrantów.

Dziennik dotarł do pisma, w którym stwierdzono, że “jakość życia i bezpieczeństwo” w ośrodkach dla osób ubiegających się o azyl znajdują się na bardzo niskim poziomie.

Czytaj: Hiszpania: Ponad 6 tys. nielegalnych imigrantów na liczącej 10 tys. mieszkańców wyspie

“Choć w ostatnich latach COA wysyłała apele do ministerstwa bezpieczeństwa i sprawiedliwości, ich ton nigdy nie był tak desperacki” – zwraca uwagę dziennik NRC.

Do Holandii obecnie przybywa codziennie około dwustu nowych osób ubiegających się o azyl, dla których prawie nie ma już miejsc. Gazeta podaje, że perspektywy na kolejne miesiące są “czarne”. Ja czytamy, COA potrzebuje od 6,5 tys. do 11 tys. dodatkowych miejsc do końca roku.

Przeczytaj: Niemcy zawiesiły system dobrowolnego przyjmowania migrantów z Włoch

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) podał we wrześniu, że w czerwcu br. 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach UE. To 25-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2022 roku, gdy złożono 66 845 wniosków.

Unijna agencja Frontex podała we wrześniu, że w tym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 proc., zaś szlakiem przez Morze Śródziemne przybyło ich o 96 proc. więcej. W ocenie agencji, presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016.

Czytaj: Imigranci szturmują Wyspy Kanaryjskie. Ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej

Zobacz także: Niemcy: Dwukrotny wzrost liczby nielegalnych imigrantów

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply