Rząd Holandii oficjalnie zapowiedział powołanie specjalnej niezależnej komisji, która zdecyduje w kwestii zwrotu dóbr, które zostały zagrabione byłym koloniom. Oszacowano, że chodzi o setki tysięcy dóbr dziedzictwa kulturowego.

Holandia zaserwowała rdzennej ludności terytoriów kolonialnych utratę dóbr, które stanowiły część ich dziedzictwa kulturowegonapisał holenderski rząd w sobotę na swojej stronie internetowej. “Z powodu braku równowagi sił w epoce kolonialnej, przedmioty kultury były często po prostu kradzione, (holenderski rząd) pragnie pomóc naprawić tę historyczną niesprawiedliwość, zwracając obiekty dziedzictwa kulturowego do ich krajów pochodzenia” – dodano.

Ruch rządu w Hadze jest odpowiedzią na raport Rady ds. Kultury “Dobra kolonialne i uznanie niesprawiedliwości”, który został opublikowany w październiku 2020 roku. Rada została powołana w 2019 roku. Organ powstał w celu wypracowania polityki w kwestii tego, jak Holandia powinna zareagować, jeżeli dawne kolonie będą żądały zwrotu dzieł sztuki i obiektów historycznych.

W dokumencie podkreślono, że w holenderskich muzeach znajduje się kilkaset tysięcy obiektów z byłych kolonii.

“Przeszłość kolonialna to temat, który wciąż osobiście dotyka wielu ludzi każdego dnia. Dlatego z wielką wrażliwością musimy traktować kolekcje kolonialne. Uważam, że ważne jest, aby kolekcje kolonialne były dostępne i aby opowiadały swoje historie z różnych perspektyw. Może to oznaczać bolesną konfrontację z niesprawiedliwościami z naszej przeszłości, których skutki w niektórych przypadkach są nadal odczuwalne każdego dnia. W holenderskich zbiorach państwowych nie ma miejsca na przedmioty dziedzictwa kulturowego pozyskane w drodze kradzieży. Jeśli jakiś kraj chce ich z powrotem, oddamy je” – oświadczyła cytowana w komunikacie minister Edukacji, Kultury i Nauki Ingrid van Engelshoven.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Holandia chce zalegalizować rozpuszczanie ciał zmarłych. Powstałą ciecz proponuje się użyć np. do nawożenia pól

Szefowa resortu podkreśliła, że także obiekty dziedzictwa kulturowego, które zostały skradzione z byłej kolonii innego kraju lub które posiadają szczególne znaczenie kulturowe, historyczne lub religijne dla danego kraju, mogą zostać zakwalifikowane do zwrotu. “W takich przypadkach komisja oceniająca rozważy interesy różnych stron” – dodała minister.

Zobacz także: Holandia: Protesty przeciwko godzinie policyjnej. Policja użyła armatek wodnych i gazu

government.nl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply