Rząd Holandii wycofał się z finansowania budowy tymczasowych domów dla uchodźców z Ukrainy w Purmerend. Wcześniej przeciwko inwestycji protestowali mieszkań.

W mieście Purmerend w Holandii miało powstać osiedle tymczasowych domów dla uchodźców z Ukrainy. Inwestycja miała zostać zrealizowana na obrzeżach miasta, ale została nagle wstrzymana. Jak podają lokalne media, holenderski rząd nie chce pomóc w sfinansowaniu budowy.

Plany przyjęcia 1,5 tysiąca ukraińskich uchodźców wywołały też sprzeciw mieszkańców. Zorganizowali oni dwa razy protest pod ratuszem miejskim. Pod petycją „Nie otwierajcie schroniska w Purmerend” w ciągu ośmiu dni podpisało się ponad 9 tysięcy osób.

 

Protestujący skarżyli się, że gmina funduje ośrodek dla uchodźców, zamiast zająć się problemem mieszkaniowym w mieście. Zaznaczyli, że ich dzieci nie mogą dostać mieszkania i wyrażali oburzenie, że w takiej sytuacji władze wolą przeznaczyć środki na pomoc dla Ukraińców.

Jak podaje portal NH Nieuws, „teraz wszystko wydaje się daremnym wysiłkiem, bo wycofuje się nie gmina Purmerend, ale rząd”. Gmina w oświadczeniu twierdzi, że państwo nie będzie finansować przedstawionego projektu biznesowego. To oznacza, że „inwestycja nie jest możliwa w Purmerend”. Władze miasta oficjalnie twierdzą, że są zdziwione decyzją rządu, który wcześniej „pilnie wzywał regiony i gminy do realizacji budowy schronisk”.

Jednocześnie, gmina „uważa za konieczne przyjęcie uchodźców”. Informuje też, że w nadchodzącym czasie „odbędą się konsultacje w celu ustalenia, co to oznacza dla regionu”.

W czwartek na sesji rady miasta ostatecznie zdecydowano, że ośrodek dla uchodźców z Ukrainy nie powstanie. Nieoficjalnie, samorządowcy przyznają, iż decyzja jest związana ze sprzeciwem lokalnej społeczności, a nie decyzją rządu.

Przeczytaj: Ukraińcy mają dość uchodźctwa u holenderskich rodzin

Przypomnijmy, że w październiku br. Centralna Agencja ds. Przyjmowania Osób Ubiegających się o Azyl (COA) ostrzega, że sytuacja w zakresie przyjmowania azylantów w Holandii jest “tak tragiczna” i że należy rozważyć “daleko idące środki lub alternatywne wybory polityczne”. W liście do rządu agencja stwierdziła, że “jakość życia i bezpieczeństwo” w ośrodkach dla osób ubiegających się o azyl znajdują się na bardzo niskim poziomie.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply