Trybunał Obrachunkowy Hiszpanii (TCU) potwierdził, że lewicowa partia Podemos, która współrządzi krajem, przed wyborami parlamentarnymi 2019 wystawiła nielegalnie faktury na ponad 425 tys. euro – poinformowały w sobotę hiszpańskie media.

Hiszpański Trybunał Obrachunkowy (TCU) potwierdził, że lewicowa partia Podemos, która współrządzi krajem, przed wyborami parlamentarnymi 2019 wystawiła nielegalnie faktury na ponad 425 tys. euro – podała Polska Agencja Prasowa (PAP), powołując się na sobotnie doniesienia hiszpańskich mediów.

TCU jest hiszpańskim odpowiednikiem Najwyższej Izby Kontroli. Instytucja wykazała w raporcie, że nieprawidłowości finansowe dotyczą kampanii przed wyborami parlamentarnymi z 28 kwietnia 2019 r.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Hiszpania: socjaliści i radykalnie lewicowy Podemos tworzą koalicję rządową

Madrycki dziennik „ABC”, który dotarł do sprawozdania TCU podkreślił, że ponad 290 tys. euro, wydane przez Podemos rzekomo na cele związane z kampanią wyborczą, w rzeczywistości „nie miało z nią nic wspólnego”. Reszta kwoty dotyczy wydatków Podemos, których faktury są pozbawione celu transferu środków. Trybunał Obrachunkowy uznał, że one także zostały wydane niezgodnie z prawem.

„ABC” pisze, że praktyki niezgodne z prawem dotyczyły m.in. transferów pieniędzy pomiędzy lewicowym ugrupowaniem z Hiszpanii oraz firmą konsultingową, która jest powiązana z władzami Wenezueli.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dziennik „El Mundo” zaznaczył, że część środków, wydanych przez władze Podemos przed wyborami, trafiła na konto firmy konsultingowej Neurona. Zdaniem gazety spółka ta ma powiązania z władzami Wenezueli.

Czytamy, że były działacz Podemos Jose Manuel Calvente potwierdził już na Twitterze współpracę ze wspomnianą firmą.

pap / forsal.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz