Hiszpańskie Ministerstwo Obrony dostosowuje sześć czołgów Leoparda 2A4 do przeniesienia na Ukrainę. Ministerstwo przeznaczyło ponad cztery miliony euro – poinformował w środę portal El Mundo.

Jak przekazał w środę hiszpański portal El Mundo, Ministerstwo Obrony dostosowuje sześć czołgów Leoparda 2A4 do przeniesienia na Ukrainę, na które ministerstwo przeznaczyło ponad cztery miliony euro.

Według hiszpańskiego MON przygotowanie tych pojazdów będzie kosztować 4,1 miliona euro. Czołgi znajdują się obecnie w obiektach wykonawcy, gdzie są testowane przed wysłaniem na front.

Informacje o tej naprawie zostały opublikowane na platformie zamówień publicznych. W umowie nie ma żadnych specyfikacji, ale stwierdza ona, że pieniądze są przydzielane na „wprowadzenie czołgów bitewnych Lopard 2A4 do warunków operacyjnych”.

Hiszpania przekaże Ukrainie dziesięć Leopardów 2A4 zamiast wcześniej obiecanych sześciu czołgów. Ogłosił to premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas wspólnego briefingu z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Również podczas wizyty w Kijowie Pedro Sanchez wspomniał o samolotach bojowych. Powiedział, że Hiszpania nie jest przeciwna wysłaniu myśliwców, ale dodał, że kwestia ta musi zostać „przedyskutowana z sojusznikami”.

Przypomnijmy, że wcześniej minister obrony Hiszpanii, Margarita Robles mówiła, że Hiszpania wyśle sześć czołgów Leoparda 2A4 na Ukrainę i dodała, że jest możliwość zwiększenia tej liczby. Robles poinformowała również, że czołgi, które zostaną zintegrowane z wozami z innych krajów, są naprawiane w celu ich aktualizacji i zapewniła, że można je wysłać pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Czołgi były w „bardzo złym stanie” w obiektach wojskowych, w Casetas i z 50 przechowywanych tam zostały wybrane te w najlepszej formie.

Sześć czołgów znajduje się już w obiektach firmy Santa Bárbara w Alcalá de Guadaira, a naprawy mogą zakończyć się do końca marca, powiedziała Robles, która przypomniał, że jednocześnie Hiszpania szkoli 55 ukraińskich żołnierzy, 40 w obsłudze czołgów jako załogi i 10 w ich konserwacji.

Intencją rządu hiszpańskiego jest wysłanie czołgów na Ukrainę wraz z załogami „odpowiednio przeszkolonymi”, powiedziała Robles.

Dodajmy, Hiszpania przekazała Ukrainie pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Portal Infodefensa podkreśla, że wszystkie wysłane Ukrainie przez Hiszpanię pociski Harpoon znajdują się już na Ukrainie. Kraj przekazał ukraińskiemu wojsku pięć sztuk. Portal wskazuje, że chodzi o typ AGM 84.

Kresy.pl/El Mundo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply