Historycznie słaby wynik partii Angeli Merkel

Podczas wyborów w Hamburgu poparcie Chrześcijańskiej Unii Demokratów Angeli Merkel spadło do rekordowo niskiego poziomu.

W niedzielnych wyborach w Hamburgu, partia chrześcijańskich demokratów, z których wywodzi się kanclerz Angela Merkel, odnotowała historycznie niski wynik. CDU zdobyło wynik 11.2% to o cztery punkty procentowe mniej niż w poprzednich wyborach.

Partia niemieckich socjaldemokratów z łatwością zwyciężyła w mieście na prawach landu, zdobywając 38.6% głosów co i tak jest siedmioprocentowym spadkiem.

Największy wzrost odnotowała partia zielonych, która prawie podwoiła liczbę wyborców zdobywając 24.8% głosów. Wciąż nie wiadomo czy do rady landu dostanie się Alternatywa dla Niemiec, według wstępnych szacunków partia ta zaliczyła nieznaczny spadek.

Partia Angeli Merkel traci w sondażach odkąd ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uprawiania polityki. Na CDU odbił się także lokalny sojusz z Alternatywą. Partie te współpracowały w Turyngii aby zainstalować popieranego przez siebie regionalnego lidera.

Sekretarz Generalny Chrześcijańskiej Unii Demokratów za wynik wyborów obarcza właśnie swoich kolegów z Turyngii. “To co tam się stało i wszystkie związane z tym dyskusje były prawdziwym wiatrem w oczy dla CDU”.

Angela Merkel ogłosiła, że po zakończeniu obecnej kadencji, nie będzie starała się o reelekcję. W najbliższych miesiącach poznamy nowego lidera CDU, media niemieckie spekulują na temat możliwości dojścia partyjnej opozycji do głosu. Kadencja obecnej Pani Kanclerz kończy się w 2021 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jak pisaliśmy, rozkład sympatii politycznych społeczeństwa w dawnym NRD jest wyraźnie odmienny niż w „starych landach” RFN. AfD uzyskała tam jedynie 11%. Największe poparcie – na poziomie 29% nadal ma tam koalicja CDU i bawarskiej CSU, zaś drugie miejsce pod względem poparcia zajmują Zieloni, na których chce głosować 20% zachodnich Niemców. Na ziemiach byłych Wschodnich Niemiec, Alternatywa może liczyć nawet na 23% poparcia.

Bloomberg/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply