Historycznie słaby wynik partii Angeli Merkel

Podczas wyborów w Hamburgu poparcie Chrześcijańskiej Unii Demokratów Angeli Merkel spadło do rekordowo niskiego poziomu.

W niedzielnych wyborach w Hamburgu, partia chrześcijańskich demokratów, z których wywodzi się kanclerz Angela Merkel, odnotowała historycznie niski wynik. CDU zdobyło wynik 11.2% to o cztery punkty procentowe mniej niż w poprzednich wyborach.

Partia niemieckich socjaldemokratów z łatwością zwyciężyła w mieście na prawach landu, zdobywając 38.6% głosów co i tak jest siedmioprocentowym spadkiem.

Największy wzrost odnotowała partia zielonych, która prawie podwoiła liczbę wyborców zdobywając 24.8% głosów. Wciąż nie wiadomo czy do rady landu dostanie się Alternatywa dla Niemiec, według wstępnych szacunków partia ta zaliczyła nieznaczny spadek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Partia Angeli Merkel traci w sondażach odkąd ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uprawiania polityki. Na CDU odbił się także lokalny sojusz z Alternatywą. Partie te współpracowały w Turyngii aby zainstalować popieranego przez siebie regionalnego lidera.

Sekretarz Generalny Chrześcijańskiej Unii Demokratów za wynik wyborów obarcza właśnie swoich kolegów z Turyngii. „To co tam się stało i wszystkie związane z tym dyskusje były prawdziwym wiatrem w oczy dla CDU”.

Angela Merkel ogłosiła, że po zakończeniu obecnej kadencji, nie będzie starała się o reelekcję. W najbliższych miesiącach poznamy nowego lidera CDU, media niemieckie spekulują na temat możliwości dojścia partyjnej opozycji do głosu. Kadencja obecnej Pani Kanclerz kończy się w 2021 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jak pisaliśmy, rozkład sympatii politycznych społeczeństwa w dawnym NRD jest wyraźnie odmienny niż w „starych landach” RFN. AfD uzyskała tam jedynie 11%. Największe poparcie – na poziomie 29% nadal ma tam koalicja CDU i bawarskiej CSU, zaś drugie miejsce pod względem poparcia zajmują Zieloni, na których chce głosować 20% zachodnich Niemców. Na ziemiach byłych Wschodnich Niemiec, Alternatywa może liczyć nawet na 23% poparcia.

Bloomberg/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz