W Wilnie o kulturze pamięci historycznej

W piątek w sali posiedzeń Senatu Uniwersytetu Wileńskiego odbędzie się ostatnia dyskusja z cyklu poświęconego tematyce dialogu pamięci kulturowych w przestrzeni ULB, w której wezmą udział historycy i politolodzy z Litwy, Polski i Rosji. Tematem spotkania będzie: “Kultura pamięci europejskiej: fikcja czy realny projekt przyszłości”.

Organizatorami niniejszej dyskusji, jak i całego projektu, są: Instytut Historii Litwy, Wydział Historyczny Uniwersytetu Wileńskiego, Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Instytut Polski w Wilnie i Instytut Goethego. Projekt pod patronatem ministrów kultury Litwy i Polski.
Chociaż w Europie Środkowo-Wschodniej dużo się dyskutuje nt. narodowych kultur pamięci, równolegle do tego trwa intensywna dyskusja dotycząca kultury pamięci europejskiej. Zdaniem wielu intelektualistów oczywistym jest, że holokaust jest składową częścią europejskiej, a jednocześnie częścią transatlantyckiej kultury pamięci.
Przedstawiciele krajów pokomunistycznych dążą do tego, aby taki status otrzymały również komunistyczne zbrodnie przeciwko ludzkości. Rozważane są także i inne tematy, pretendujące do rangi elementów należących do ogólnoeuropejskiej kultury pamięci. Unia Europejska poczyniła nawet pewne kroki, mające na celu wzmocnienie procesu formowania się pamięci europejskiej. Najdobitniejszym tego przykładem jest tworzone w Brukseli Muzeum Historii Europy. Jednocześnie do głosu dochodzą także sceptycy, którzy twierdzą, że formowanie się pamięci europejskiej od początku jest skazane na niepowodzenie. Nasuwa się więc pytanie, co w rzeczywistości dzieje się na naszym kontynencie?
Na powyższe pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji: profesor Uniwersytetu w Konstancji Aleida Assmann (jeden z najbardziej znanych teoretyków kultury pamięci), profesor Henryk Samsonowicz (były rektor Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszy minister edukacji w rządzie solidarnościowym w latach 1989-1991) oraz znany litewski filozof i polityk, profesor Alvydas Jokubaitis. Dyskusję poprowadzi pracownik naukowy Instytutu Historii Litwy dr hab. Alvydas Nikžentaitis.
Dyskusja rozpocznie się o godz. 17.00 w piątek w sali posiedzeń Senatu Uniwersytetu Wileńskiego. Wstęp wolny.
Znadwilii.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply