Fundacja zajmująca się prawami człowieka zareagowała na wczorajsze słowa premier Szydło, która powiedziała, że „nie widzi możliwości, aby w tej chwili migranci do Polski przyjechali”. Na stronie internetowej fundacji pojawił się komunikat w którym wzywa się Polskę do przyjęcia całej zadeklarowanej kwoty tzw. uchodźców.

W komunikacie czytamy m.in. że stanowisko Polski jest niezgodne z zobowiązaniami i pokazuje niechęć do niesienia pomocy – „Stanowisko rządu jest nie tylko niezgodne z zobowiązaniami Polski wynikającymi z ustaleń na szczeblu UE, ale też wyraźnie pokazuje niechęć do niesienia pomocy osobom, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów w obawie o życie i zdrowie”.Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) twierdzi też, że nie można łączyć imigrantów z zamachami terrorystycznymi – „Uchodźcy najczęściej uciekają przed wojną i terrorem i dlatego nie można ich utożsamiać z tymi, którzy dopuszczają się aktów terroryzmu zarówno w Syrii jak i w Europie. Łączenie zamachów terrorystycznych z uchodźcami jest wyrazem populizmu i jedynie wzmacnia fałszywe wyobrażenia na ten temat”.

HFPC dodaje, że mówienie o tym, iż Polska jest nieprzygotowana do przyjęcia tzw. uchodźców jest nieprawdą, gdyż przyjeżdżają oni do niej od lat 90. – „uchodźcy przyjeżdżają do Polski od początku lat 90. Nie można więc stwierdzić, że Polska i Europa nie są gotowe na ich przyjmowanie. Co roku wnioski o nadanie statusu uchodźcy składa w Polsce kilka tysięcy cudzoziemców, w tym także tych pochodzących z Syrii, Iraku i Afganistanu i do tej pory nie miało to negatywnych konsekwencji dla Polski i polskich obywateli”.

wprost.pl / kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. kojoto
  kojoto :

  Jeśli PiSuar nie wykorzysta tej okazji, żeby się przypodobać polskiej opinii publicznej, to czarno widzę przyszłość ich rządów. Jeśli wykorzystają ten moment na wycofanie się ze swoich zapewnień wobec UE to może jeszcze dadzą się polubić – choć to dopiero pierwszy kamyczek, może uzbiera się więcej.

 2. costner
  costner :

  „Helsińska Fundacja Praw Człowieka: Polska powinna przyjąć uchodźców”, bo Stalin, pardon, chciałem powiedzieć nie Stalin oczywiście, tylko Soros tak skazał i tak nada zdiełat.
  Helsińska Fundacja, jako działająca na niekorzyść Polski, powinna być organizacją zakazaną. Natychmiast jej prawnie zakazać i niech sobie krzyczą na Antarktydzie.