Niemiecka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pracowników hotelu po tym, jak zostali oskarżeni o antysemityzm przez muzyka Gila Ofarima. “Jestem zdumiony antysemicką zniewagą” – skomentował sytuację minister spraw zagranicznych Niemiec – poinformowała w środę agencja prasowa Reutera.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reutera, niemiecka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pracowników hotelu po tym, jak zostali oskarżeni o antysemityzm przez muzyka Gila Ofarima. “Jestem zdumiony antysemicką zniewagą” – skomentował sytuację minister spraw zagranicznych Niemiec.

Piosenkarz Gil Ofarim powiedział w filmie opublikowanym we wtorek, że dwóch pracowników hotelu Westin w Lipsku we wschodnich Niemczech poprosiło go o „odłożenie” wisiorka z gwiazdą Dawida, zanim będzie mógł się zameldować. Dwóch pracowników hotelu Westin zostało zawieszonych na czas badania oskarżeń, powiedział w środę rzecznik grupy hotelowej Marriott International.

Policja twierdzi, że jeden z oskarżonych złożył skargę o zniesławienie, opisując wydarzenia inaczej niż piosenkarz. Ta sama osoba zgłosiła groźby skierowane przeciwko niemu za pośrednictwem swojego konta na Instagramie.

Ofarim odrzucił zarzut zniesławienia, mówiąc, że incydent wydarzył się „dokładnie tak, jak to opisałem w filmie. Uważam że to smutne, że nadal muszę się usprawiedliwiać i wyjaśniać po takim incydencie”.

Komisarz niemieckiego rządu ds. walki z antysemityzmem, Felix Klein, wyraził „współczucie i solidarność” w wywiadzie dla grupy medialnej Funke. Powiedział, że to „dobre i ważne”, że incydent został upubliczniony i pokazał potrzebę większej edukacji na temat antysemityzmu w Niemczech.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział w środę, że był zszokowany antysemickim obrażeniem żydowskiego muzyka. „Jestem zdumiony antysemicką zniewagą, jaką otrzymał artysta Gil Ofarim” – powiedział minister spraw zagranicznych Heiko Maas w środę wieczorem. „Wielu Żydów w naszym kraju jest codziennie narażonych na antysemityzm. Lipsk nie jest pojedynczym przypadkiem” – powiedział, dodając, że Niemcy muszą przeciwdziałać wszelkim formom antysemityzmu. „W naszym kraju nie ma miejsca na antysemityzm”.

Zobacz też: Przyszły ambasador RP w USA za zaangażowaniem Niemiec w Trójmorze i za dialogiem ze środowiskami żydowskimi

Jak poinformował portal Interia, Towarzystwo Niemiecko-Izraelskie (DIG) zażądało surowszych kar za zniewagi antyżydowskie. “Antysemityzm nie może być bagatelizowany i powinien być ogólnie traktowany jako przestępstwo – przekonywał prezes DIG Uwe Becker. “Kary za podburzanie często nie idą wystarczająco daleko, aby na przykład ścigać zniewagi. Jestem wstrząśnięty, że takie antysemickie incydenty w ogóle zdarzają się w Niemczech”.

Podkreślił, że “atak na życie żydowskie w Niemczech jest zawsze atakiem na całe niemieckie społeczeństwo”.

Kresy.pl/Reuters/Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply