W ramach zawieszenia broni w Strefie Gazy zakończyła się wymiana więźniów między Izraelem a Hamasem. Palestyńska organizacja zwolniła 20 izraelskich zakładników.
W poniedziałek zakończono wymianę zakładników i więźniów między Izraelem a Hamasem, przeprowadzoną w ramach porozumienia o zawieszeniu broni. Operacja stanowi pierwszy etap realizacji 20-punktowego planu pokojowego dla Strefy Gazy, zaproponowanego przez prezydenta USA.
Hamas wypuścił wszystkich 20 izraelskich zakładników, którzy byli przetrzymywani od 7 października 2023 roku. Informację potwierdziły Siły Obronne Izraela. Najpierw zwolniono siedem osób, a następnie pozostałe trzynaście. Oswobodzeni zostali przekazani przedstawicielom Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
20 zakładników to mężczyźni w wieku od 20 do 48 lat.
Israeli hostages were seen waving out of a helicopter and sitting in a minibus as they were greeted by people waving Israeli flags, celebrating their release.
READ MORE at https://t.co/PHROoJwcu3
📸The Associated Press pic.twitter.com/NjbkSIrWYW— KUTV2news (@KUTV2News) October 13, 2025
Od piątku w Strefie Gazy obowiązuje zawieszenie broni, będące elementem uzgodnionego planu pokojowego. Hamas otrzymał 72 godziny na uwolnienie wszystkich izraelskich zakładników i przekazanie ciał 28 zabitych – w zamian za wypuszczenie przez Izrael 250 palestyńskich więźniów skazanych na dożywocie oraz 1 700 osób zatrzymanych w Strefie Gazy, w tym wszystkich kobiet i dzieci.
W poniedziałek w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk odbędzie się międzynarodowy szczyt poświęcony zakończeniu konfliktu w Strefie Gazy. W wydarzeniu wezmą udział liderzy z ponad 20 krajów, a obradom przewodniczyć będą prezydenci Egiptu i Stanów Zjednoczonych – Abdel Fatah el-Sisi oraz Donald Trump.
Przeczytaj także: Aktywiści oskarżają Izrael o przemoc w więzieniu. „Zmuszeni byliśmy pić wodę z toalety”
news.sky.com / Kresy.pl






























