Nie dostarczymy Ukrainie żadnych czołgów Leopard 2, z tego prostego powodu, że są nam absolutnie konieczne dla naszej postawy obronnej – oświadczył grecki premier, Kyriakos Mitsotakis.

We wtorek w wypowiedzi dla japońskiego serwisu Nikkei Asia, premier Grecji Kyriakos Mitsotakis odniósł się do kwestii ewentualnego przekazania przez Grecję Ukrainie czołgów Leopard 2. Oświadczył, że Grecy nie zamierzają dostarczać Ukraińcom tych pojazdów. Tłumaczył to koniecznością zapewnienia swojemu państwu możliwości obronnych.

Nie dostarczymy żadnych czołgów Leopard 2, z tego prostego powodu, że są nam absolutnie konieczne dla naszej postawy obronnej” – oświadczył grecki premier. Zaznaczył zarazem, że Grecja przekazała już Ukrainie znaczące wsparcie militarne, w tym bojowe wozy piechoty.

Zawsze dawaliśmy jasno do zrozumienia, że jesteśmy chętni do wspierania Ukrainy, ale nie kosztem naszych własnych zdolności obronnych” – dodał Mitsotakis. W kontekście napięć z Turcją twierdził zarazem, że nie obawia się o możliwość konfliktu.

Co ciekawe, jeszcze niedawno niektóre media, np. greekcitytimes.com czy część serwisów ukraińskich twierdziły, że rząd Mitsotakisa rzekomo zdecydował już o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Podawano w tym kontekście liczbę 14 wozów. Pojawiły się nawet szacunki, według których Grecy jakoby mieli dostarczyć ukraińskie armii nawet 80 Leopardów 2.

Jak pisaliśmy, na początku stycznia br. pojawiły się doniesienia medialne, według których Grecja jest gotowa zrezygnować z niemieckich bojowych wozów piechoty Marder na rzecz Ukrainy, co mogłoby przyspieszyć dostawy tych pojazdów opancerzonych.

W 2022 roku poinformowano, że Niemcy wyślą swoje BWP do Grecji, a w zamian Ateny przekażą Kijowowi radzieckie BWP-1. Grecki minister obrony Nikos Panagiotopulos powiedział, że umowa o wymianie opancerzonych pojazdów bojowych z Niemiec do Grecji i transporterów opancerzonych z Grecji na Ukrainie jest realizowana normalnie”. Według Panagiotopulosa, Grecja dostarczyła Ukrainie jeszcze więcej bojowych wozów piechoty, niż gwarantowała umowa. Jak wówczas podano, otrzymała z Niemiec pierwsze 14 wozów Marder i dostarczyła Ukrainie 20 bojowych wozów piechoty. Grecki minister zapowiedział też, że w styczniu 2023 roku Grecy wyślą jeszcze więcej Marderów na Ukrainę. W zamian, mieliby dostać „jeszcze więcej BWP”.

Czytaj także: Media: Amerykanie chcą żeby Grecja przekazała Ukrainie postsowiecki sprzęt, w zamian za zachodni

aa.com.tr / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply