Grecja jest gotowa zrezygnować z BWP Marder na rzecz Ukrainy, co może przyspieszyć dostawy tych pojazdów opancerzonych do Kijowa – przekonuje w niedzielę portal Europejska Prawda.

W niedzielę portal Europejska Prawda poinformował, że Grecja jest gotowa zrezygnować z BWP Marder na rzecz Ukrainy, co może przyspieszyć dostawy tych pojazdów opancerzonych do Kijowa.

W zeszłym roku poinformowano, że Niemcy wyślą swoje BWP do Grecji, a Ateny przekażą Kijowowi radzieckie BWP-1.

“Umowa o wymianie opancerzonych pojazdów bojowych z Niemiec do Grecji i transporterów opancerzonych z Grecji na Ukrainie jest realizowana normalnie” – powiedział grecki minister obrony Nikos Panagiotopulos.

Według Panagiotopulosa Grecja dostarczyła dziś Ukrainie jeszcze więcej bojowych wozów piechoty, niż gwarantowała umowa: Grecja otrzymała z Niemiec pierwsze 14 wozów Marder i dostarczyła Ukrainie 20 bojowych wozów piechoty.

„W styczniu dostaniemy jeszcze więcej Marderów i dostarczymy jeszcze więcej BWP” – powiedział minister.

Zobacz też: Niemcy dostarczą Ukrainie około 40 wozów Marder do końca marca 2023 roku

Według niego, teraz Grecja może obejść się nawet bez dostaw z Niemiec – na korzyść Ukrainy. Zdaniem Panagiotopulosa Grecja od samego początku zajmowała „jasne stanowisko na rzecz pomocy Ukraińcom”.

Według rzeczniczki MON Bundeswehra ma obecnie na uzbrojeniu około 370 Marderów, ale nie wiadomo, ile z nich faktycznie nadaje się do warunków bojowych. Niektóre są wykorzystywane wyłącznie jako „dawcy” części zamiennych lub do celów edukacyjnych.

Bez wystarczającej liczby tych BWP Bundeswehra nie byłaby w stanie wypełnić sojuszniczych zobowiązań na wschodniej flance NATO w sytuacjach awaryjnych, zwłaszcza po awarii nowocześniejszych pojazdów opancerzonych Puma.

Kresy.pl/Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply