Ateny są gotowe udzielić Kijowowi pomocy wojskowej, ale będzie ona skromna ze względu na ograniczone zasoby – poinformował w czwartek portal European Times.

Jak poinformował w czwartek portal European Times, Ateny są gotowe udzielić Kijowowi pomocy wojskowej, ale będzie ona skromna ze względu na ograniczone zasoby. W ten sposób greckie władze są gotowe dostarczyć od 20 do 30 pojazdów opancerzonych pod jednym warunkiem, powiedział premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w wywiadzie dla ERT.

Według niego, aby Ateny decydowały się na takie dostawy, konieczna jest wymiana odpowiedniego sprzętu na nowocześniejszy – na razie mówimy o wymianie pojazdów opancerzonych na te z Niemiec.

“Czy chcemy, aby Grecja była smutnym wyjątkiem w polityce europejskiej? Nie sądzę, pomimo problemów z agresywnym sąsiadem” – powiedział Mitsotakis, odnosząc się do sporów z Turcją o status wysp na granicy Morza Egejskiego.

Rzecznik greckiego rządu Ioannis Oikonomou poinformował, że Grecja przekaże Ukrainie sowieckie transportery opancerzone dopiero po otrzymaniu bojowych wozów piechoty Marder produkcji niemieckiej – podał w poniedziałek ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na Der Spiegel.

Przypomnijmy, że minister obrony Grecji minister obrony Nikos Panagiotopoulos powiedział, że Ukraina otrzyma lub już otrzymała od Grecji ponad sto BMP-1, 60 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych FIM-92 Stinger oraz inną broń, w tym tysiące karabinów Ak-47.

Pod koniec maja sekretarz obrony USA, Lloyd Austin powiedział, że wiele krajów zapowiedziało nowe, darmowe dostawy najważniejszych systemów artyleryjskich i amunicji na Ukrainę. Wymienił w tym kontekście Włochy, Norwegię, Polskę, a także Grecję. Przedstawiciele Syrizy, głównej partii opozycyjnej w parlamencie Grecji, zapytali w związku z tym ministra obrony, Nikolaosa Panajotopulosa, czy rząd rzeczywiście wysyła Ukrainie broń. Grecki resort obrony wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że broń z Grecji rzeczywiście trafia na Ukrainę.

„Grecja, podobnie jak wszystkie kraje europejskie, pomaga Ukrainie w dostarczaniu materiałów obronnych, aby mogła się bronić przed atakiem ze strony Rosji. Wyposażenie obronne pochodzi z rezerw własnych kraju i w najmniejszym stopniu nie osłabia naszych zdolności obronnych” – napisano. Ministerstwo dodało, że „Grecja nie może być wyjątkiem na tle innych państw członkowskich UE, które postępują tak samo”.

Odpowiedź resortu Panajotopulosa, według mediów, wywołała w Grecji burzę. Opozycja zarzuca rządowi premiera Kiriakosa Mitsotakisa „potajemne” wysyłanie broni do Kijowa. Przedstawiciele Syrizy, Thodoris Dritsas i Giorgos Tsipras we wtorek oskarżyli rząd o ukrywanie przed społeczeństwem i parlamentem faktu, że wysyła na Ukrainę ciężką broń.

Kresy.pl/European Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply