Grecja oficjalnie skierowała do USA zapytanie ofertowe (Letter of Request) w sprawie zakupu 20 samolotów wielozadaniowych F-35, z opcją na 20 kolejnych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia greckie media podały, że Grecja oficjalnie zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z zapytaniem, w formie Letter of Request, o możliwość zakupu samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35. Grecki premier, Kyriakos Mitsotakis poinformował o tym w ubiegły czwartek, przy okazji szczytu NATO w Madrycie.

Według Mitsotakisa, Grecja zamierza pozyskać eskadrę F-35, z opcją na zamówienie drugiej. – Częścią tej procedury jest wysłanie Letter of Request, co miało miejsce w ostatnich dniach – powiedział premier. Podkreślił przy tym, że to początek długiego procesu. Grecki rząd nie spodziewa się otrzymania nowych samolotów wcześniej, niż w latach 2027-2028. Greccy dygnitarze podali, że w skład jednej eskadry wchodzi 20 maszyn.

Dodajmy, że premier Grecji wyraził pragnienie dołączenia jego kraju do programu F-35 w maju br., podczas swojego spotkania z prezydentem USA, Joe Bidenem, w Białym Domu.

Greckie media przypominają, że Grecja po raz pierwszy publicznie ujawniła, że bierze pod uwagę zakup F-35 w styczniu 2021 roku. Ówczesny premier, Nikos Panagiotopoulos, po podpisaniu umowy z Francuzami dotyczącej zakupu myśliwców Rafale powiedział, że „prędzej czy później, zakup F-35 będzie omawiany”. Możliwość pozyskania tych maszyn zaczęto rozważać w Grecji jeszcze w 2009 roku, ale kwestia ta była odkładana w czasie, m.in. ze względu na sytuację finansową państwa.

Przeczytaj: Stany Zjednoczone są gotowe do sprzedaży F-35 Grekom

Grecy liczą na to, że dzięki nowoczesnym amerykańskim myśliwcom będą mogli zniwelować zagrożenie ze strony rosyjskich, rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400, pozyskanych przez Turcję.

Grecja już zamówiła 24 francuskie myśliwce Rafale, w tym 6 nowych i 18 używanych wcześniej przez francuskie siły powietrzne.

Ambasador Grecji w USA, George Tsunis oświadczył niedawno, że pozyskanie F-35 „wzmocniłoby zdolności obronne Grecji, pogłębiło interoperacyjność USA-Grecja w ramach NATO i zabezpieczyło stabilność w regionie”.

Czytaj także: Grecja, Hiszpania i Czechy chcą pozyskać F-35

greekreporter.com / ekathimerini.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply