Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy chcą ostrzejszej walki z używaniem takich sformułowań jak „polskie obozy koncentracyjne”. Za ich używanie miałaby grozić kara bezwzględnego pozbawienia wolności.

Zdaniem posłów klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica obecne instrumenty posiadane przez polskie władze nie wystarczają do skutecznej walki o prawdę historyczną. Dlatego zgłosili projekt ustawy o zmianie ustawy o IPN oraz Kodeksu Karnego.

Według propozycji, osoby publicznie i wbrew faktom przypisujące odpowiedzialność za holokaust narodowi lub państwu polskiemu miałyby podlegać karze do pięciu lat więzienia. Szczególny akcent położono na kwestię przypisywania Polsce odpowiedzialność za tworzenie i funkcjonowanie niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej przez III Rzeszę Polski w latach 1939-45. Dotyczy to zwłaszcza używania pojęć „polski obóz zagłady” itp. IPN miałby wszczynać postępowania w tej sprawie z urzędu.

„Ostatnim przed złożeniem niniejszego projektu przykładem takiego postępowania było skandaliczne wystąpienie szefa FBI, Jamesa Comeya, sugerujące współudział Narodu Polskiego w holokauście”– napisano w uzasadnieniu.

Tylko w ciągu ostatnich 2 tygodni polskie ambasady na całym świecie musiały osiem razy zwracać się z prośbą o sprostowanie obraźliwego zwrotu „polskie obozy”.

rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz