W Rosji odnotowano najwyższy wśród dużych gospodarek świata spadek sprzedaży spowodowany kryzysem pandemicznym. To kolejny sygnał ekonomicznych tarapatów w jakich może znaleźć się ten kraj.

Państwowa służba statystyczna Rosstat podała pierwsze dane za kwiecień, który w Rosji był miesiącem w którym wprowadzono najbardziej ostre środki przeciwepidemiczne. Wynika z nich, że wśród większych światowych gospodarek rosyjska jest jedną z tych, które najgorzej przechodzą pandemię koronawirusa SARS COVID-19. Według danych przytoczonych w środę przez portal Finanz.ru spadek sprzedaży wyniósł w kwietniu 23,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W stosunku miesięcznym, w porównaniu do marca sprzedaż spadła w Rosji aż o 28,5 proc. Oznacza to, że konsumpcja spadła w tym kraju poniżej poziomu przewidywanego przez rosyjskich ekonomistów, którzy spodziewali się, że nie obniży się ona bardziej niż o 17,7 proc.

Jak podkreśla portal spadła nawet sprzedaż produktów żywnościowych – o 9,3 proc. Tąpniecie nastąpiło w sektorze usług – zamówienia spadły w nim w kwietniu o 38 proc.

Finanz.ru przytacza dane z innych dużych gospodarek by porównać je z wynikami rosyjskiej. W Chinach w miesiącu wprowadzenia ostrych środków przeciwepidemicznych (w lutym) konsumpcja spadła o 20,5 proc. w stosunku rocznym, w strefie euro (w marcu) o 9,2 proc, w USA (w kwietniu) o 21,6 proc.

Główna ekonomistka Alfa Banku Natalia Orłowa powiedziała Finanz.ru, że tak duży spadek sprzedaży w Rosji może być związany z niskim poziomem rozwoju handlu przez internet. W kraju tym tylko 4,5 proc. wartości sprzedaży to transakcje przeprowadzone w ten sposób, podczas gdy w Chinach udział handlu internetowego sięga ponad 30 proc.

Czytaj także: Rosja wezwała do zawieszenie broni w Libii

finanz.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz