Prezydent Duda zaapeluje o otwarcie chińskiego rynku

Prezydent Andrzej Duda wystąpi we wtorek na konferencji inicjatywy łączącej Chiny i państwa Europy Środkowowschodniej oraz Bałkanów 17+1.

XI szczyt inicjatywy 17+1 odbędzie się we wtorek w formacie wideokonferencyjnym, ze względu na pandemię koronawirusa. Pierwotnie miał się on odbyć w zeszłym roku, lecz został przesunięty na rok 2021 r. Jak poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski Duda weźmie udział w szczycie chińskiej inicjatywy po raz drugi „na zaproszenie” przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szczerski podkreślił, że Duda weźmie udział w szczycie grupy 17+1 „realizując zasadę, że nic istotnego, co dzieje się w Europie Środkowowschodniej nie może się dziać bez udziału Polski”. Sekretarz prezydenta Polski zapowiedział, że w swoim wystąpieniu podkreśli on wagę pragmatycznej współpracy z ChRL na płaszczyźnie gospodarczej. „Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych i bariery w wymianie handlowej będą przez stronę chińską sukcesywnie znoszone.”

Szczerski mówił wręcz o „indywidualnej ścieżce” Polski w relacjach z Chinami dla „realizowania swoich celów gospodarczych”. Jak dodał Polska „stawia przede wszystkim na relacje bilateralne”. Niemniej docenił regionalny wymiar współpracy i ocenił, że XI szczyt grupy 17+1 „jest wydarzeniem istotnym”.

Deklaracje taki padły w kontekście podpisanego w grudniu generalnego porozumienia o inwestycjach (Comprehensive Agreement on Investment – CAI) między Chinami a Unią Europejską. Władze Polski krytykowały podpisanie umowy, w ślad za zastrzeżeniami USA wobec niej, które uznały, że UE powinna skonsultować z Waszyngtonem zapisy CAI.

PAP/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz