Dobre wyniki ściągalności podatków spowodowały, że kasa państwa jest pełna. Po czterech miesiącach roku bieżącego odnotowano zrównoważenie budżetu.

Dane dotyczące stanu budżetu państwa przytoczył w środę portal Money.pl. Zgodnie z nimi w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku budżet był zrównoważony. Odnotowano niewielką nadwyżkę między wpływami i wydatkami budżetu w wysokości 4,4 mld złotych. Wszytko dzięki wysokim wpływom budżetowym, które w okresie tym wyniosły 130 mld zł.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Taki bilans wpływów i wydatków w pierwszych czterech miesiącach spowodował, że budżet niemal zrównoważono. W kwietniu odnotowano niewielki deficyt na poziomie 75,1 ml zł. Money.pl podkreśla, że wskaźniki zostały znacznie poprawione, bowiem jeszcze na koniec marca poziom wpływów do budżetu był o 4 mld zł niższy niż wydatków, a deficyt był na poziomie 4,5 mld zł.

Według portalu  o dobrym wyniku budżetowym zadecydowały przede wszystkim dobry wyniki ściągalności podatków do firm. W stosunku rok do roku suma ściągniętego podatku CIT była aż o 2 mld zł. wyższa. Podczas gdy na koniec marca wpływy z tego podatku były wyższe o 10% w porównaniu do zeszłego roku, na koniec pierwszego kwartału były wyższe już o 19%. Portal łączy to ze wzrostem zysków przedsiębiorstw.

Wzrost środków budżetowych z podatku akcyzowego wyniósł na koniec kwietnia 0,8 mld zł rok do roku. W przypadku podatku PIT wzrost ten wyniósł 0,2 mld zł, co oznacza wzrost o 5,5% od początku roku.

W stosunku rok do roku wzrosły także wydatki państwa – o 4,8 mld zł. 1,9 mld zł to zwiększona dotacja dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych co wiąże się z wypłatą ogłoszonej przez rząd przed wyborami 13 emerytury.

Czytaj także: Wielka partia ludowa Kaczyńskiego

mone.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz