Brazylijczycy chcą rozliczać handel z Chinami w ich walucie – juanach. W tym celu dwa państwa powołały izbę clearingową. Może to zmniejszyć rolę dolara w handlu dwustronnym.

Brazylia i Chiny ogłosiły utworzenie wspólnej izby clearingowej, podał portal Gazeta.uz. Izba taka to instytucja finansowa, która umożliwia zawieranie transakcji i pożyczek między dwoma krajami w walutach narodowych. Podmioty z Brazylii i Chin będą teraz mogły przeprowadzać transakcje transgraniczne bezpośrednio, bez konieczności wymiany swoich walut na dolary amerykańskie. Oczekuje się, że dzięki temu transakcje będą tańsze i mniej zależne od dolara, skomentował w czwartek uzbecki portal.

„Z Brazylią została podpisana umowa dotycząca płatności w juanach, co znacznie ułatwia nam handel. Zamierzamy rozszerzyć współpracę w zakresie żywności i minerałów, szukać możliwości eksportu towarów o wysokiej wartości dodanej z Chin do Brazylii i z Brazylii do Chin – powiedziała wiceminister handlu Guo Tingting.

Memorandum w sprawie rozliczeń przy użyciu chińskiego juana zostało podpisane przez Ludowy Bank Chin i Bank Centralny Brazylii 8 lutego. Brazylijska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji (ApexBrasil) stwierdziła, że ​​nowe porozumienie „obniży koszty, jeszcze bardziej rozszerzy handel dwustronny i ułatwi inwestycje”.

Według brazylijskiego portalu Folha Chiny są największym partnerem handlowym Brazylii od 2010 roku. W 2022 roku wymiana handlowa między dwoma krajami osiągnęła rekordowy poziom równowartości 150 miliardów dolarów.

Czytaj także: Chiny chcą płacić juanami za ropę i gaz

gazeta.uz/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz