„Inne śmigłowce również są doskonałe, ale ważna jest cena i to, co jeszcze miałoby za tym pójść. (…) Jeżeliby wynegocjowano gotowy produkt 'z półki', to dla polskiego przemysłu nic by z tego nie wynikało” – mówi Kresom.pl gen. Dariusz Wroński, ekspert NCSS.

W rozmowie z Kresami.pl gen. Wroński stwierdził, że informacje nt. chęci zakupu śmigłowca Apache przez Polskę są pozytywne , ale podchodzi do nich ze spokojem. „To jest doskonała maszyna”– uważa ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. „Niemniej jednak jestem bardzo ciekaw, co oprócz tych śmigłowców jeszcze byśmy wynegocjowali , gdyby wybór rzeczywiście nastąpił”– zaznacza.

Przeczytaj: MON chce zdecydować o kupnie AH-64 Apache jeszcze przed szczytem NATO

„Inne śmigłowce również są doskonałe, ale ważna jest cena i to, co jeszcze miałoby za tym pójść”– podkreśla generał, którego zdaniem są to bardzo ważne kwestie dla państwa – w tym dla przemysłu zbrojeniowego. „Jeżeli by wynegocjowano gotowy produkt ‘z półki’, to dla polskiego przemysłu nic by z tego nie wynikało”– powiedział. Potencjalną możliwość dostrzega w jakiegoś rodzaju polonizacji, m.in. w zakresie systemów uzbrojenia, łączności czy nawigacji. „Ale na razie nic o tym nie wiemy”– dodaje. Uważa, że aby należycie ocenić tego rodzaju potencjalny wybór, należy poczekać na więcej informacji i odpowiedzi w tych kwestiach.

Obecnie nie wiadomo, czy Polska miałaby nabyć gotowy produkt, czy możliwa jest jakaś kooperacja z polskimi firmami czy instytutami. Wartość kontraltu dot. potencjalnego zakupu 24 maszyn AH-64E wstępnie szacuje się na 5-6 mld złotych. W 2014 roku armia USA za jeden egzemplarz takiego śmigłowca płaciła 35 mln dol., co jednak nie uwzględnia wydatków na logistykę i obsługę. Ekspert auważa, że nie wiadomo jak dokładnie wyglądałaby taka propozycja i czy dotyczyłaby ona wersji pełnej, czy tylko tzw. waraintu podstawowego, w której systemy uzbrojenia, celowania i inne trzeba by dokupywać za bardzo duże pieniądze. “W takim wypadku cena nie jest mała”– uważa generał. Zastrzega jednak, że na razie dysponujemy zbyt mała ilością wiadomości.

Gen. Wroński podkreśla, że nie wiadomo, czy informacje opublikowane przez Dziennik Gazetę Prawną są prawdziwe. Nie wyklucza, że może to być rodzaj sygnału, mającego pobudzić w Polsce dyskusję nt. programu Kruk w ramach pewnej strategii poprzez opublikowanie niekoniecznie prawdziwej informacji.

Przeczytaj: Gen. Skrzypczak dla Kresów.pl o planach zakupu Apache: to wariant najdroższy i najgorszy

KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply