Rosyjski Gazprom i holenderski Shell podpisały porozumienie ramowe w sprawie opracowania konceptu technicznego gazoportu Baltic LNG, który w ciągu 4-5 lat ma powstać w pobliżu Sankt Petersburga. Ma to być największy gazoport na Bałtyku.

W czwartek w Sankt Petersburgu, jak informuje rosyjska agencja Tass, rosyjski Gazprom i holenderski Shell podpisały porozumienie ramowe w sprawie opracowania konceptu technicznego Baltic LNG. Dokument został podpisany przez szef Gazpromu Aleksieja Millera i Maartena Wetselaara, wiceszefa Royal Dutch Shell.

Gazoport Baltic LNG ma powstać w rejonie rosyjskiego portu Ust-Ługa na Bałtyku, w rejonie którego ma także zaczynać się morski odcinek Nord Stream 2. Przepustowość obiektu ma wynieść 10 mln ton LNG rocznie, z możliwością rozszerzenia do 15 mln ton. W założeniu, ma to być największy gazoport na Bałtyku, a szacowane koszty budowy to 18 mld dolarów. Rosyjski gaz skroplony w założeniu ma stamtąd trafiać trafiać na rynki w krajach w regionie Atlantyku (głównie na Półwysep Iberyjski), Bliskiego Wschodu i Azji Południowej, a także na mniejsze rynki nad Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym. Zakład ma zostać oddany do użytku za 4-5 lat, czyli w latach 2022-2023. Gazprom zaznaczył wcześniej, że ramy czasowe mogą jednak ulec zmianie po przygotowaniu pakietu projektowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według zapowiedzi rosyjskiego ministerstwa energetyki, Rosja chce zwiększyć swój udział w światowym rynku LNG nawet do 20 proc. w 2035 roku. Obecnie Rosjanie eksportują około 21 mln ton LNG rocznie, co stanowi 5 proc. udziału w światowym rynku gazu skroplonego. Wyraźnie rozwijają jednak ten segment rynku energetycznego, a Baltic LNG to jeden z kilku planowanych do budowy obiektów tego typu.

Przeczytaj: Niemcy planują swój pierwszy terminal LNG

Czytaj także: USA będą sprzedawać gaz LNG Niemcom

W czerwcu ubiegłego roku Gazprom i Shell podpisały memorandum w sprawie budowy Baltic LNG.

Lokalizacja istniejących i planowanych terminali LNG w rejonie Bałtyku. Fot. Interfax

Tass / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz