Katarzyna Gójska-Hejke uznaje kontrmanifestację środowisk patriotycznych Przemyśla wobec prowokacyjnego marszu Ukraińców z 26 czerwca za „bandycki napad”.

Gójska-Hejke pisze o „bandyckim napadzie”, który według niej nie doprowadzi do prawdy, choć przyznaje, że „pokolenia Polaków o korzeniach kresowych” czekają na prawdę „niesprawiedliwie długo”. Jak pisze „politycy mają nieodwołalny obowiązek doprowadzić do powszechnego uznania prawdy historycznej, potępienia morderców i godnego upamiętnienia miejsc kaźni naszych rodaków” co jest według niej „trudne” bo niesie konieczność „debaty z Ukraińcami” w obliczu konieczności wspierania „budowania niepodległego ukraińskiego państwa”.

Gójska-Hejke delikatnie krytykuje politykę historyczną partii rządzącej. Jak uznaje „trudno nie dostrzec, iż działania podejmowane przez partię rządzącą w tym zakresie bardzo często są co najmniej niefortunne i przynoszą skutki odwrotne do oczekiwanych”. Jednocześnie całkowicie identyfikuje się z koncpecją polityków PiS by „Dzień Męczeństwa Kresowian” obchodzony był 17 września. Najwyraźniej przeszkadzają jej nie przesłanki i skutki tej polityki, lecz nieudolny sposób jej prowadzenia, który doprowadził do jawnych protestów opinii publicznej. Jednym problemem dla Gójskiej-Hejke jest, że „Chaos w działaniach polityków to paliwo dla wrogów pojednania polsko-ukraińskiego […] należy obawiać się wykorzystania wytworzonego napięcia przez różnej maści stronników bądź wprost wysłanników Kremla”.

Odnosi się także do manifestacji mniejszości ukraińskiej w Przemyślu 26 czerwca i kontrmanifestacji lokalnych środowisk patriotycznych. Publicystka „Gazety Polskiej” uznaje je za „wydarzenia bez precedensu, którego znaczenia władze RP zdają się nie dostrzegać”. Działania kontrmanifestantów, którzy zdarli z jednego z Ukraińców koszulkę w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA uznaje za „występek grupy bandziorów”. Krytkuje brak represji wobec kontramnifestantów, jak pisze „policja bez wątpienia nie stanęła na wysokości zadania”. Sugeruje też, że zareagować na „bandycki napad” powinni politycy PiS a jako wzór stawia byłego premiera Wielkiej Brytanii, który przepraszał Polaków za antypolskie wystąpienia Brytyjczyków.

Jednocześnie Gójska-Hejke opowiedziała się za „umiędzynarodowieniem sprawy ludobójstwa, stworzeniu precyzyjnej listy dowódców odpowiedzialnych za mordowanie naszych obywateli i stanowczym domaganiu się upamiętnienia każdego miejsca kaźni”. Jednocześnie w działaniach władz Polski cel ten nie może kolidować ze strategicznym celem, jakie jest według niej „pojednanie” z Ukrainą.

26 czerwca przez Przemyśl przemaszerowali działacze mniejszości ukraińskiej w Polsce corocznie ukrywający swoją manifestację pod przykrywką procesji religijnej. Marsz napotkał na kontrmanifestację Młodzieży Wszchpolskiej i kibiców Polonii Przemyśl. W czasie manifestacji jednemu z Ukrańców zdarto koszulę w czerwono-czarnych barwach.Choć Ukraińcy twierdzili, że to tylko tradycyjna wyszywanka, już wkrótce ze strony Związku Ukraińców w Polsce nastapiły apele o ubieranie elementów stroju w barwach, ktore za swoje przyjęły ludobójcze OUN-UPA. Choć marsz odbywał się pod hasłem uczczenia ukraińskiej armii Semena Petlury, według lokalnych środowisk patriotycznych ma on drugie dno, bowiem na cmentarzu na który marsz corocznie się kieruje, pochowano także członków UPA. W czasie marszu pojawiały się okrzyki o Polsce, która „zginąć musi”. Wśród maszerujących pojawiły się osoby z upowskimi medalami z wizerunkiem dowódcy UPA Romana Szuchewycza.Jedną z nich okazał się weteran UPA z Ukrainy, z oddziału odpowiadającego za zbrodnie na polskich cywilach.

kuriergalicyjski.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

31 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaroslaus :

  kurwa naprawdę nie ma słów na to co robi żydostwo, nawet prowadzi gazetę co się nazywa „Polską”. przypomnijmy więc co siedzi w tej rzekomo „Gazecie Polskiej”. Ano siedzi niejaki Antoni „Zambrowski”, synek Romana „Zambrowskiego”, a pierwotnie Nussbauma (mamełłe Krajkieman), czyli jeden z tych obrzezańców, który razem z Bermanem, Mincem, „Borejszą”, Lampe i resztą tej pejsatej żydokomuny, został rzucony przez Stalina na Polskę by ją zniewolić i wykończyć jej patriotów. Drugi to młody Wildstein, synalek masona 32 stopnia – czyli „pomocnika szatana na ziemi”, który chce tu sprowadzać islamistów (na 32 stopniu masoni rytualnie konwertują się na islam) oraz wnuk żydokomunisty. A może tak „Gazetę Polską” winni prowadzić synalkowie jakichś SSmanów? Czemu nie! PS o tych dwóch jegomościach to wiemy – a o ilu nie wiemy? Gazeta rzekomo Polska prowadzi stricte pro żydowską i prounijną politykę oraz pcha nas w przepaść, warto się przyjrzeć jej „załodze”. Ajwaj!

  • Avatar
   fiesta :

   ZYDOWSKA SZARANCZA – okreslenie ksiedza dr S.Staszica sprzed 200-stu lat o „zydach” nie bylo przez niego uzyte przypadkowo i znane sa rowniez setki wypowiedzi znanych i slawnych ludzi o tym „zmijowym plemieniu” i „dzieciach diabla”, jak ich okreslil sam Jezus Chrystus (BOG) i nie mogl sie mylic i ten przyklad pozwala zrozumiec mentalnosc „zyda”, ktory zmienia barwe skory jak przyslowiowy kameleon, zeby latwo podejsc i pozrec swoja ofiare.
   Identycznie jest w przypadku nazwy „Gazeta Polska” kontrolowanej przez „zydow”, ktora robi Polakom wode w mozgu, a jeszcze lepszym przykladem jest ZPP (zwiazek patriotow polskich), ktorzy powstal w ZSRR i byl calkowicie zydowski – ZPP zmienil pozniej nazwe na PKWN (polski komitet wyzwolenia narodowego), ktory nie mial nic wspolnego ani z polskoscia, ani z polskim interesem narodowym. Analogicznie sprawa wygladala z PPR (polska partia robotnicza) , ktora byla zlozona glownie z „zydow” i realizowala interesy zydowskie MIEDZYNARODOWKI KOMUNISTYCZNEJ oraz glosila ANTY-POLSKIE HASLA.
   Z drugiej strony to bardzo dobrze, ze demaskuje sie zydostwo z Gazety Polskiej, Gazety Wyborczej etc , poniewaz to ulatwia rozpoznanie wroga wewnetrznego Polski i Polakow, ktory prowadzi robote wywrotowa od srodka, co jest u nich typowe, a jednoczesnie to rozwrzeszczone zydostwo z GP i GW zdradza cele polityczne MIEDZYNARODOWEGO ZYDOSTWA.
   Teraz nalezy namierzyc tych osobnikow z GP i GW, zobaczyc z kim kontaktuja sie i poznac cala siatke zydowskiej agentury w Polsce – nalezy koniecznie robic zdjecia ich twarzy, zeby byli latwo rozpoznawalni dla Polakow.
   Wczesniej czy pozniej nadejdzie taka chwila, ze trzeba bedzie zrobic porzadek w Polsce, bo co za duzo to niezdrowo.
   W miedzyczasie Polacy powinni robic „rozance” z lancucha i strugac „debowe kropidla” na przepedzenie diabla z Polski.

   • Avatar
    fiesta :

    p.s. Na marginesie dodam, ze wielu polskojezycznych zydow w Polsce, ktorzy szkaluja Polske i Polakow oraz popieraja polityke zydow na UPA-inie, maja swoje korzenie rodzinne na UPA-inie i podobnie jest w przypadku UPA-incow w Polsce, ktorzy tworza przyslowiowa PIATA KOLUMNE i za pieniadze polskiego podatnika rowniez prowadza robote wywrotowa od srodka.
    Wezcie przyklad z kropli wody, ktora potrafi drazyc kamien i jest to wylacznie kwestia czasu.
    I w ten podstepny sposob dzialaja wrogowie wewnetrzni i zewnetrzni Polski, zeby nie zwrocic na siebie uwagi, a robic swoje.
    Wlasnie w tych organizacjach rzekomej „mniejszosci narodowej” w Polsce uczy sie za polskie pieniadze m.inn. nienawisci do Polski i Polakow, w przeciwnym wypadku UPA-iniec na procesji koscielnej sekty prawoslawnej w Przemyslu nie krzyczalby „jeszcze Polska nie zginela, ale zginac musi” i nie byloby rowniez symboliki OUN-UPA na procesji koscielnej, poniewaz to zdradza co dzieje sie w srodku takich organizacji jak „zwiazek UPA-incow” w Polsce.

     • Avatar
      fiesta :

      Dziekuje za wsparcie. Ponad 20 lat temu, kiedy powstawal internet doszedlem do wniosku, ze PRAWDA (fakty historyczne) jest znakomitym narzedziem do walki z KLAMSTWEM i ZLEM oraz przyslowiowym „drugim koncem kija”, ktorym dostana klamcy historyczni po garbie, ktorzy przez dziesiatki lat mieli w swoich lapach monopol medialny i prowadzili nieprzerwanie pranie mozgow wielu spolecznosciom i narodom.
      Ta prawda wychodzi na jaw i obroci sie przeciwko klamcom.
      Istotne jest rowniez to, zeby kazdy Polak i Polka czuli sie najpierw Polakiem i Polka i zeby wypelniali swoje POLSKIE OBOWIAZKI w pierwszej kolejnosci, bo od tego zalezy ich wlasny los i los kolejnych polskich pokolen.

 2. Avatar
  jaro7 :

  „Gazeta UPAińska’ (zwana niesłusznie Polską) jest zbieraniną różnej masci zwolenników banderyzmu(podobnie jak TV republika,tam swoje wypociny Hejke juz wcześniej produkowała).Mój znajomy który czytywał ten szmatławiec przerzucił się na „Gazetę Warszawską”,zmądrzał.U nas miernot,renegatów,kolaborantów jest ci dostatek.Ostatnio zauważyłem że TVN w osobie Łaszcz w programie „Loża prasowa’ uhonorował Gosiewską za jej antypolską i probanderowską działalność zapraszając ja w kilku ostatnich programach.TVN w kłamstwie prześcignęła TVPiS.A co zrobić z takimi Hejkami i tym szmatławcem,pikietować,nie kupować(choć pewnie dostana wsparcie od PiS) i poszukać kij na ten banderowski ryj.

  • Avatar
   azar :

   dokładnie jaro, szmatłąwiec ,,wyborcza” chociaż w nazwie nie używa ,,Polska” i wiemy już od lat jaką szmirą antypolską jest ten żydo-lewacki brukowiec. A teraz obserwujemy jak wychodzi prawdziwa twarz mediów związanych z PiSem ,,Gazeta antyPolska” i ,,TV Republika UPAińska”. TVN już w ogóle nie oglądam. Przerzuciłem się na ,,TVP Info” ale i tu widząc czasem PiSowską propagandę pro-ukraińską oczywiście i anty-rosyjską na każdym kroku to rzygać się chce. Wczorajszy program ,,studio wschód” tej pindy Przełomiec i zaproszeni komentatorzy których oczywiście nie mogło zabraknąć z ,,TV Republika” dwóch idiotów już wskazywało czy to Rosja nie maczała paluchów w tym przewrocie wojskowym w Turcji buhahaha. Co się w świecie nie wydarzy to już wina Rosji. Tak jakby Putin był tym bohaterem z filmu ,,Bruce wszechmogący”. Rosja oczywiście święta nie jest i ma też swoje interesy, których pilnuje ale na Boga bądźmy realistami i nie wpadajmy w antyrosyjską histerie. W ruskiej TV już pokazują wypowiedzi Macierewicza idioty jakoby za Wołyń odpowiadali Rosjanie a nie Ukraińcy i trwają tam rozmowy czy Polska zwariowała w anty-rosyjskiej histerii szukając sobie w niej wroga.

   • Avatar
    jaro7 :

    PiS nie może „żyć’ bez Rosji,ich patologiczna rusofobia jest motorem napędowym ich „polityki”zagranicznej,która prowadzi do takich absurdów że wspiera się antypolskie państwa czyli upainę i żmudz.Jak się uprawia elastyczna i pragmatyczną politykę pokazał ten kacyk erdogan.Niestety u nas polityka obecna zależy od fobii prezesa i Antka.

    • Avatar
     fiesta :

     PiS to partia zydowskich socjalistow, PO to partia zydowskich liberalow, SLD to partia zydowskich komunistow, a PSL to partia „czerwonych burakow”. Zadne z tych ugrupowan politycznych nie realizuje polskich interesow narodowych, poniewaz: 1. Nie sa polskie. 2. Sa zwiazane tajna umowa zawarta przy „okraglym stole” w 1989r, pomiedzy zydami z PZPR, a zydami z Solidarnosci i KOR (Macierewicz byl jednym z czlonkow tej zydowskiej organizacji). 3. Zyd L.Kaczynski (Kalkstein) wygadal sie podczas prywatnego spotkania z zydami w izraelskim knesecie w 2006r, kiedy powiedzial, ze niezalezanie od tego, ktora partia polityczna rzadzi w Polsce to sa realizowane interesy Izraela. Od siebie dodam, ze ZYDOSTWO U WLADZY W POLSCE REALIZUJE W PIERWSZEJ KOLEJNOSCI ZYDOWSKIE INTERESY LOKALNE I GLOBALNE i ten fakt powinien zapamietac kazdy Polak i Polka.

 3. Avatar
  mis82 :

  Ta gazeta ma tyle wspólnego z Polską co diabeł ze święconą wodą, co do tego babsztyla, jak niemka może być propolska ???
  Hejkie – od podstawy haj , ta od hajać ‘głaskać’ lub od czeskiego haj ‘gaj’, też od niemieckich nazw osobowych Hey, Hei (zdrobnienia od Johann).

 4. upadlina
  upadlina :

  Najpierw niech te ku**wy zmienią nazwę na „gazeta banderowska”, albo „gazeta upadlińska”, a potem niech przepraszają !!!!!…….Bo te banderowskie ku**wy nie przepraszają w imieniu Polaków!!…….Polacy nie tylko, że nie żałują, ale powtórzą takie akcje jeszcze wielokrotnie!!!!!

 5. Avatar
  rawen :

  „”Prawda jest tym, co dostaliśmy w spadku i jest naszym dziedzictwem, które oddamy następnemu pokoleniu. Mówić prawdę jest naszym obowiązkiem wobec samych siebie i wobec innych; To honor, obowiązek i nasz zapis dla przyszłych pokoleń. Jest to część naszego prawowitego dziedzictwa.””

  Tajna uchwała OUN przeciwko Polsce, podjęta została 22 czerwca 1990 r., a jak zachowują się senatorowie III Rzeczpospolitej Polskiej w tym czasie. Wstyd pisać. W euforii zwycięstwa „Solidarności”, odwracają się plecami do znienawidzonej przez nich PRL i realizują, jako pierwsi, tajną uchwałę OUN z 22 czerwca 1990 r. skierowaną przeciwko Polsce i Polakom. 3 sierpnia 1990 roku Senat RP podejmuje haniebną dla Polski uchwałę, w której potępia akcję „Wisła”. Oto jej treść:

  „Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 1990 r. w sprawie akcji „Wisła”.

  Zmiany społeczne i polityczne dokonujące się u nas i w sąsiednich krajach stawiają przed nami nowe wyzwania. Ze względu na obecność ludności ukraińskiej w Polsce szczególnego znaczenia nabiera wzajemne poznanie, zrozumienie i pojednanie Polaków i Ukraińców. Różnie przeplatały się losy obu narodów w ciągu dziejów. Polacy i Ukraińcy nie tylko pracowali razem i żyli obok siebie jako sąsiedzi, ale również łączyli się często w tych samych rodzinach. Jednak obok zgodnego współżycia, wiele było wzajemnych krzywd i niechęci. Była nienawiść, a nawet przelana krew. Ta przeszłość obciąża nasze stosunki. Tę przeszłość trzeba przezwyciężyć.

  Pragnąc pojednania dążymy do ukazania naszej trudnej historii w świetle prawdy. W szczególności wymaga to ujawnienia bolesnych wydarzeń, które zdarzały się w kresie powojennym w naszej wspólnej Ojczyźnie.

  Jednym z nich była wojskowa „akcja Wisła”, którą na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1947 roku przeprowadzono w południowej i środkowo – wschodniej części Polski.

  Komunistyczne władze przystępując do likwidacji oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały wówczas przymusowych przesiedleń ludności w większości ukraińskiej. W ciągu trzech miesięcy wysiedlono z rodzinnych miejsc około 150 tysięcy osób, pozbawiając je majątku, siedzib i świątyń. Przez wiele lat uniemożliwiano im, a potem utrudniano powroty.

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej potępia akcję „Wisła”, w której zastosowano – właściwą dla systemów totalitarnych – zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej dążyć będzie do tego, by naprawione zostały – na ile to możliwe – krzywdy powstałe w wyniku tej akcji”

  (Stenogram z 30 posiedzenia Senatu w dniu 5 sierpnia 1990 r. NA RUBIEŻY Nr 88/2006 r. str.1 i 2).

  Głównym inicjatorem podjęcia jednostronnej uchwały Senatu w sprawie potępienia akcji „Wisła”, był aktywny działacz „Solidarności” narodowości ukraińskiej, uchodzący w tym czasie za Polaka, prof. Roman Duda z Uniwersytetu Wrocławskiego. Poparł go w swoim wystąpieniu drugi senator narodowości ukraińskiej Mieczysław Trochimiuk z Podlasia.

  Kolejnego poparcia udzielił senator Andrzej Wielowiejski, któremu ślepa nienawiść do systemu ustrojowego PRL i osobiste doznane krzywdy od tego ustroju, przesłoniły realizm myślenia i poparł banderowsko – ounowski projekt uchwały potępiający operację „Wisła”.”(NA RUBIEŻY Nr 88/2006, str. 2).

  Za uchwałą, na obecnych tego dnia 55 senatorów, głosowało 49 senatorów w tym Lech Kaczyński, 4 było przeciwnych i 2 wstrzymało się od głosu.

  Podjęto haniebną jednostronną uchwałę kompromitującą 49 senatorów i Senat Rzeczpospolitej. Mimo protestów w tej sprawie Kresowian, Senat III RP do tej pory nie uchylił tej haniebnej uchwały i obowiązuje ona do dziś, ze wszystkimi następstwami.

  Skoro więc Senat III RP jest tak wyrozumiały dla UPA i uważa, że ta uchwała jest słuszna, to nic nie stoi panowie senatorowie na przeszkodzie, by podjąć następną uchwałę o oddaniu ziem Podkarpacia Ukrainie, na których walczyła UPA,( domagają się tego już teraz nacjonaliści z partii „Swoboda„ we Lwowie), a wówczas nabierze sensu uchwała potępiająca akcję „Wisła„. Dla walczących z OUN i UPA , a pohańbionych tą uchwałą Senatu, będzie bardziej zrozumiałym dlaczego Wojsko Polskie nazwano „związkiem przestępczym” – dowodzonym przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
  ========== PS. Współdziałanie z neobanderowcami kwitnie w najlepsze. B. prezydent Lech Wałęsa z fundacji skromnie nazwanej jego imieniem zaopatruje w 200 tys. euro majdanowców. W składzie delegacji odbierającej tę nagrodę znalazł się, prócz Witalija Kłyczki, również szef skrajnie szowinistycznej partii „Swoboda” – Oleg Tiahnybok.
  Postąpił jak przystało na noblistę i mianowanego mędrca europejskiego. Jak by tego było mało, Wałęsa w kilka dni potem poleciał do Kijowa, gdzie w cerkwi składał kwiaty i bił pokłony przed tablicą upamiętniającą tzw. „bohaterów” Ukrainy. Owi „bohaterowie”, to bandyci z UPA, którzy w sposób wyjątkowo bestialski dokonali ludobójstwa na 200 tys. Polaków i 80 tys. Ukraińców, o innych narodowościach nie wspominając. Czy upodlenie ma jeszcze jakieś granice?
  Wałęsa jednak nie był pierwszy w hołdach. Pamiętajmy, że prezes PiS pod czarno-czerwonym sztandarem OUN-UPA wzniósł pozdrowienie „Sława Ukraini. Herojam sława!”
  PRZYPOMINAM CO TO ZA POZDROWIENIE!
  To zawołanie-pozdrowienie („Sława Ukraini. Herojam sława!”) banderowskich bojówkarzy. Po każdym zakończonym akcie mordu na bezbronnej ludności cywilnej Kresów taki właśnie okrzyk wznoszono.
  Jeśli prezes największej partii opozycyjnej nie wiedział co to za sztandar i co to za pozdrowienie, to powinien się dowiedzieć. Jeśli jednak wiedział, to niech nie przyznaje się do patriotyzmu. Taki okrzyk jest bowiem deptaniem pamięci polskich męczenników.
  NALEŻY ZAKAZAĆ działnośc Związku Ukraińców w Polsce, gdyż ta nacjonalistyczna szowinistyczna organizacja naucza w Polsce ukraińskie nazistowskie doktryny Bandery oraz Szuchewycza, zamieszkałych młodych UKRAICÓW w III RP.
  Ci młodzi ukraińcy zamieszkali w Polsce są HODOWANI na LUDOBUJCZYCH ANTY-polskich DOKTRYNACH ukraińskich NAZISTÓW jak Szuchewycza czy Bandery co jest SKANDALEM oraz NIE zgodne z polskim prawem, które zabrania nauczania nazizmu.

  Taka sytuacja jest możliwa, tylko dlatego, że Kaczyńscy, Tusk, Komorowski … czyli „polscy politycy” z piedestałów władzy „warszawki” dopuścili się ZDRADY ofiar RZEZI wołyńskiej, wspierając NAZISTÓW ukraińskich z „Prawego Sektora” i „Swobody” których celem było i jest ZŁAMANIE kręgosłupa moralnego Polaków.
  Zdrady Polskiej Racji Stanu dopuściły się ANTY-polskie partie-gangi malwersantów oraz złodziei z PO, PiS, SLD … itd.
  Ten akt zdrady POSIADA znaczenie historyczne oraz DRUZGOCĄCE dla Polski i Polaków.

  Posłuchajcie i KONIECZNIE obejżyjcie jak nacjonalista UKRAINSKI z polskim obywatelstwem Piotr Tyma zamieszkały w III RP, obecny prezes Związku Ukraińców w Polsce – BRONI spadkobierców oraz LUDOBUJCZĄ spuściznę ukraińskich UPA-wców morderców Szuchewycza i Bandery:
  http://youtu.be/crRYWwT9-wE

 6. Avatar
  leszek1 :

  Propaganda zydowska pragnie przekonac Polakow, ze powinni zaprzyjaznic sie z bandrowska Ukraina, przekazujac jej pieniadze, oraz inna pomoc, a nawet bron, z ktorej beda w przyszlosci strzelali do Polakow. Sztucznie podniecany, ale bardzo rozpowszechniony, zaklamany kult Bandery i mordercow z UPA jest na tyle silny na Ukrainie, ze nalezy to panstwo traktowac jako panstwo nieprzyjacielskie.

 7. Avatar
  azar :

  Paweł Kukiz … Dostałem wiadomość od kolegi za pośrednitwem naszego wspólnego kolegi o treści:
  Przekaż Pawłowi, że nie czas już na jakieś komisje, pisma. Żeby to przeciąć należy przyjąć ustawę z penalizacją wszystkiego co dotyczy Bandery, Szuchewycza, OUN-UPA, i całej symboliki.
  W ubiegłym roku Ukraińcy przyjęli pewną ustawę nie pytając nas o zdanie, dzięki tej ustawie mogą ścigać wszystko i wszystkich, którzy wypowiadają się niepochlebnie o roli UPA i to czynią (przypadki w Przemyślu).
  Pora na nas, by uchwalić analogiczną. Czy obrażą się na nas, a niech się obrażają, do kogo się udadzą?. Słowaków, Czechów (Zeman ich strasznie kocha jak sam wiesz), Węgrów (brrrrrrr), Rumunów? ( Besarabia i Czerniowce), jak widzisz jesteśmy ich jedynym rzecznikiem.
  Pytanie czy nasz MSZ nie zdaje sobie z tego sprawy?. Może zwrócą się na Zachód?. Niemcy (wolą Rosję), Francuzi ( a gdzie leży Ukraina?), Holendrzy ( już wypowiedzieli się w referendum).
  Sam widzisz jesteśmy jedyni (prócz Litwy, ale to sprawa marginalna) którzy bardzo chcemy im pomóc, ale nie widzę z ich strony żadnej chęci współpracy zwłaszcza w obszarze polityki historycznej.
  Nie ma szans na jakiekolwiek rozmowy dot. Bandery i innych, tak to się u nich rozlało, że z tej symboliki nie zrezygnują. Będą czarować, odwlekać, mówić o wspólnych komisjach (przekazując rzeczy wygodne dla nich), mówić o pojednaniu, wpływając na swoich ludzi w Polsce (Żurawski, Kuchciński, Kowal, prawie całe PO).
  Wiem co piszę, ponieważ cały czas tam przebywam. Nie ma szans na wspólne stanowisko ( nasi durnie w to wierzą). Pozostaje tylko twarde stanowisko.
  Przyjmując ustawę, zaczniemy ich wychowywać. Kilka zakazów wjazdu ( Poroszenko, Wiatrovych, Szeremeta i inni, wystarczy doniesienie do prokuratury) i mamy spokój.
  Niestety tak to widzę, powtórzę nie ma szans na jakiekolwiek wspólne komisje, jeśli będą, to nie będą one prawdziwe. Ukraińcy nie zrezygnują z tej symboliki…
  P.S.
  na zdjęciach wspomniana ustawa.

 8. Avatar
  piotrx :

  Co do owej „procesji religijnej” w Przemyślu . Niech się modlą nikt przeciw temu nie protestuje, a nie urządzają nacjonalistyczne manifestacje z orkiestrą wojskową i antypolskimi hasłami .Jeżeli to „procesja religijna” to także Polacy mają prawo w niej uczestniczyć i wejść na cmentarz – czy cmentarz jest eksterytorialny? Ponadto jak wytłumaczyć następujące niereligijne elementy tej „procesji”:………….

  – obecność przed „soborem archikatedralny” w Przemyślu po
  nabożeństwie „weteranów” z medalami UPA

  – obecność wielu ukraińskich flag narodowych

  – obecność na „procesji” orkiestry wojskowej w mundurach
  obcego państwa

  – granie przez tą orkiestrę pieśni o charakterze wojskowym w
  tym pieśni uznawanej za „hymn UPA” (Czerwona Kalina).

  – skandowanie podczas tej „procesji” przez jej uczestników haseł
  „Ukraina ponad wszystko” , banderowskiego „Sława Ukranie…herojam sława” , oraz jawnie antypolskiego „Jeszcze Polska nie zginęła ale musi zginąć , jeszcze Polak …” To drugie hasło”…..herojam sława” było także powtarzane podczas uroczystości na cmentarzu.

  – nie wpuszczenie Polaków na cmentarz

  ……….Dodajmy, że hasło „Ukraina ponad wszystko” ma charakter neopogański (analogia do innego narodowo-socjalistycznego hasła „Niemcy ponad wszystko”) i nie powinno ono w ogóle padać z ust katolików dla których tylko Bóg jest ponad wszystko. Skoro ma to być procesja religijna to powinna mieć ona wyłącznie taki charakter, ze skupieniem i modlitwą na czele . A jeśli ma to być ukraiński marsz/wiec narodowy z szowinistycznymi hasłami , to trzeba nazwać rzecz po imieniu. Wtedy na takie marsze nie należy pozwalać…………..Podkreslić należy też fakt, iż na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie dochodziło do jawnego i ostentacyjnego propogaowania na tych „procesjach” symboli banderowskich w postaci czarno-czerwonych flag, obecności „weterenów” w mundurach i z emblematami UPA , oraz przemów sławiących OUN-UPA na cmentarzu w Pikulicach wygłaszanych przez wrogie Polsce osoby, na co są dowody w postaci nagrań wideo i zdjęć , a działo się to przy całkowitej bierności władz miasta i policji. …..
  https://www.youtube.com/watch?v=GeEW77je09o……………. Nawiasem mówiąc nie wyobrażam sobie by na zasadzie wzajemności (która w stosunkach polsko –ukraińskich i tak nie istnieje) ukraińskie władze i społeczeństwo miasta Lwowa zgodziły się na przykad na organizację przez tamtejszych Polaków corocznej „procesji religijnej” z polską orkiestrą wojskową w mundurach grającą polskie pieśni wojskowo-patriotyczne i z polskimi flagami narodowymi, która mogłaby swobodnie przemaszerować po nabożeństwie z katedry obrządku łacińskiego na Cmentarz Obrońców Lwowa np. w dniu 1 listopada. ……

 9. Avatar
  jaro7 :

  Oglądałem końcówkę programu na Polsacie prowadzonego przez Jurasza vel Judasza w rozmowie z Żurawskim vel Grajkiem.Otóż o bzdurach Grajka nie będe pisał bo szkoda.Natomiast ten Judasz stwierdził że z nacjonalistami trzeba walczyć(to ci co blokowali marsz banderowców w Przemyślu),a po drugie stwierdził że tacy jak my(walczący przeciw szerzeniu się banderyzmu) to pożyteczni idioci na pasku Moskwy.Skomentuje krótko,obaj ci faceci to sa idioci zupełnie niepożyteczni.

 10. Avatar
  piotrx :

  Do prokuratury przeciw wysokiemu urzędnikowi ukraińskiemu
  http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/a/do-prokuratury-przeciw-wysokiemu-urzednikowi-ukrainskiemu,10409308/

  „…..Mirosław Majkowski, prezes PSRH, zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ukraińskiego ministra. Chodzi o Światosława Szeremetę, szefa ukraińskiej Państwowej Komisji do Spraw Uczczenia Pamięci Uczestników Operacji Antyterrorystycznej, Ofiar Wojen i Represji Politycznych w randze ministra. 26 czerwca procesja religijna na Ukraiński Cmentarz Wojenny przy ul. Kasztanowej w Przemyślu, została przerwana na kilkanaście minut przez młodych mężczyzn. Później stwierdzili, że sprowokował ich jeden z organizatorów procesji, który był ubrany w czarno – czerwoną koszulkę. Te barwy kojarzone są z OUN-UPA i banderowcami. Rozdarli koszulkę na mężczyźnie. Ukraińcy wyjaśniali, że to tylko ludowa wyszywanka. Gdy procesja doszła przed cmentarz Szeremeta zagrodził drogę przemyślanom – Polakom, którzy chcieli wejść na nekropolię.Stwierdził, że akcją zablokowania procesji kieruje Majkowski, a uczestnicy zajść są opłacani przez Kreml (czyli Rosję). Stwierdził, że Majkowski „będzie miał duży problem”. Wypowiedź została nagrana na filmie.

  – W związku z oskarżeniem mnie o zorganizowanie, kierowanie kontrmanifestacją 26 czerwca Przemyślu, pomówieniem o agenturalność na rzecz Rosji, kierowaniem gróźb karalnych, a także w związku z tym, że działanie to godzi w polski interes narodowy, złożyłem wniosek o ściganie do prokuratury w stosunku do Światosława Szeremety – mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej…….”

 11. Avatar
  zan :

  Gójska-Hejke to resortowe dziecko. Jej matka w latach 80 studiowała na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu – Leninizmu. Komuna użyła sprytnej socjotechniki. Część dzieci spaliła a z części zrobiła prawicę. Dzięki temu mamy lewicę i prawicę z jednego syjonistycznego i komuszego pnia. A ciemny lud to kupuje.

 12. Avatar
  leszek1 :

  Ta Hejke, musial nizle sprac tych biednych Banderowcow, skoro sumienie ja gryzie i chce ich przepraszac. Akurat nic mi nie wiadomo o zadymie, ktora urzadzila w Przemyslu. Natomiast wiem sporo o jej klamstwach i przeinaczeniach. Dlatego wolalbym, zeby przepraszala za swoje czyny, a nie za te, w ktorych jej udzial jest raczej watpliwy. Chyba ze udowodni, iz to ona po bandycku napadla na Ukraincow. Kazdy powinien przepraszac za to co sam uczynil.

 13. Avatar
  manetekelfares :

  Niedługo będziemy przepraszać, że jeszcze biegle ukraińskim się nie posługujemy, że jest złotówka a nie hrywna w Polsce, że nie oddaliśmy swego kraju wszystkim ukrom, i nie ma nas na Krymie i Donbasie w walce przeciwko rosyjskim separatystom, itd. Jeśli myślicie, że te celebryckie gówna i rządzące kanalie osiągnęły ostatni poziom absurdu, to jesteście w dużym błędzie.