Francja zamierza naciskać, aby dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej był powiązany z “praworządnością” – deklaruje nowy francuski sekretarz stanu do spraw europejskich. “Rządy państw UE, które podważają prawa podstawowe, takie jak równość i wolność mediów, powinny spotkać się z sankcjami finansowymi” – podkreślił Clément Beaune.

“Francja będzie dążyć do tego, aby dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej był powiązany z kwestią praworządności” – zapowiedział w rozmowie z “Financial Times” (FT) nowy francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Clément Beaune. “Rządy państw UE, które podważają prawa podstawowe, takie jak równość i wolność mediów, powinny spotkać się z sankcjami finansowymi”- dodał. Wywiad został opublikowany w niedzielę.

“Nie możemy powiedzieć francuskim, polskim, węgierskim i europejskim obywatelom, że możemy mieć solidarność finansową w Europie i nie dbać o to, jak przestrzegane są podstawowe zasady demokracji, wolności mediów i równych praw” – powiedział Beaune.

“FT” przypomina, że po szczycie UE, który odbył się w lipcu, poświęconym pakietowi naprawczemu dla unijnych gospodarek po pandemii koronawirusa, kwestia mechanizmu powiązania wypłaty środków z “praworządnością” pozostała otwarta. Wynikało to ze sprzeciwu ze strony Polski i Węgier. Obydwa państwa podkreślały, że mechanizm jest niesprawiedliwie wymierzony w ich interesy.

Państwa członkowskie i Komisja Europejska będą uzgadniały opisywany mechanizm w najbliższym czasie.

Czytaj także: Komisja równości PE przyjęła krytyczny raport nt. Polski, chce wprowadzenia zasady „pieniądze za praworządność”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Beaune uważa sankcje finansowe za coś, “co trzeba rozwijać, ponieważ środki prawne i finansowe są najpotężniejszymi narzędziami” w walce z “naruszeniami praworządności”. “Jeśli istnieją wątpliwości co do tego, jak silna jest Unia Europejska w kwestii jej podstawowych wartości, to każdy obywatel będzie miał wątpliwości co do znaczenia tego projektu. Europa to nie tylko rynek, ale także projekt kulturowy i polityczny” – powiedział.

Wyraził opinię, że “podtrzymywanie praworządności” jest kwestią kluczową z punktu widzenia UE. “Nie chodzi o to, że Zachód jest przeciwny Wschodowi, ani o to, by dać nauczkę krajom. Jeśli jest mechanizm praworządności, nie powinien on być skierowany ex ante wobec jednego kraju, lecz jeśli jakiś rząd naruszy praworządność, powinny istnieć elementy sankcji – finansowe i prawne” – zadeklarował.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Beaune wyraził zadowolenie z faktu, iż zgodnie z decyzją przywódców UE, unijny plan naprawczy o wartości 750 mld euro zostanie sfinansowany z ponadnarodowego długu, który będzie zaciągnięty przez Komisję.

Wyraził opinię, że dzięki planowi, który Francja i Niemcy postulowały już w maju, “Europa przekroczyła Rubikon”. Jego zdaniem emisja wspólnego zadłużenia będzie kluczowa także w przypadku przyszłych działań UE.

Francja proponuje ustanowienie wielu nowych unijnych opłat – m.in. europejskiego podatku cyfrowego i opłaty od importu dwutlenku węgla. Ma to zapewnić sfinansowanie kosztów zaciągnięcia pożyczki na 750 mld euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W opinii Beaune debata na ten temat “będzie kolejną kluczową bitwą”, do której dojdzie w negocjacjach nad pakietem naprawczym. Zadeklarował, że jego finansowaniem nie zostaną obciążeni francuscy podatnicy.

“Nie chcemy zwiększać presji finansowej na europejskich obywateli i europejskie przedsiębiorstwa, więc będziemy musieli znaleźć nowe sposoby” – powiedział Beaune.

Zobacz także: “Strefy wolne od LGBT”: Ziobro: polski rząd powinien zareagować stanowczo i bronić polskich samorządów

ft.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply