Zdaniem francuskiej prokuratury pożar Katedry św. Piotra i Pawła w Nantes został prawdopodobnie wywołany celowo – podaje “BBC”. Pożar wybuchł w katedrze w sobotę rano. Został ugaszony po około dwóch godzinach.

Prokurator z Nantes Pierre Sennes oświadczył w sobotę, że śledztwo związane z pożarem Katedry św. Piotra i Pawła w Nantes prowadzone jest w kierunku podpalenia. Ogień wybuchł w katedrze w trzech miejscach – podaje “BBC”. Pożar miał miejsce w sobotę rano. Po około dwóch godzinach udało się ugasić ogień.

Sennes zaznaczył, że śledczy mają jeszcze wiele pracy, a dochodzenie może przynieść nowe informacje ws. zdarzenia. Do Nantes oddelegowany ma zostać ekspert z zakresu pożarnictwa z policyjnego laboratorium w Paryżu. Będzie pomagał w śledztwie.

Burmistrz Nantes Johanna Rolland pochwaliła akcję straży pożarnej.

Jak pisaliśmy, w sobotę rano w gotyckiej katedrze pw. św. Piotra i Pawła w Nantes w zachodniej Francji wybuchł pożar. Pierwsze, amatorskie nagrania i fotografie zamieszczane w sieci pokazywały gęsty, ciemny dym wydobywający się z wnętrza świątyni przez wielkie, zdobione okno nad wejściem głównym. Na innych ujęciach widać było szalejące wewnątrz płomienie.

Pożar wybuchł około godziny 8 rano. Do godziny 10 został opanowany.

Po przybyciu na miejsce strażacy odkryli “poważny pożar na poziomie organów znajdujących się za rozetą i na tym skupiła się akcja gaśnicza” –  podkreślił szef straży pożarnej departamentu Loara Atlantycka, generał Laurent Ferlay.

Służby zajęły się także ochroną dzieł sztuki, które znajdowały się w katedrze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Organy wydają się być całkowicie zniszczone. Platforma (empora), na której się znajdują, jest bardzo niestabilna i grozi zawaleniem” – powiedział generał Ferlay.

Zwrócił uwagę, że wyrządzonych szkód nie można porównać z pożarem tej katedry z 1972 r., pożarem paryskiej Katedry Notre Dame z 2019 r., czy też bazyliki Saint Donatien w Nantes, do którego doszło w 2015 roku.

Budowa gotyckiej katedry rozpoczęła się w 1434 roku i trwała ponad 400 lat.

Świątynia już w przeszłości odnosiła uszkodzenia. W 1972 roku ogień zniszczył dach katedry, a podczas II wojny światowej została ona uszkodzona przez bomby.

bbc.comreuters.com / pap / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply