Jak opisuje francuski dziennik „Le Figaro”, związek nauczycieli szkół podstawowych Snuippa sprzeciwia się wykonaniu dzieła Mozarta „Ave verum corpus” przez uczniów w słynnym sanktuarium maryjnym w Lourdes. Twierdzą, że religijne dzieło łamie zasadę laickości we Francji.

„Ave verum corpus” Mozarta to krótki utwór religijny dla chóru i na instrumenty, napisany pod koniec XVIII wieku na uroczystość Bożego Ciała. Do muzyki włączono modlitwę w języku łacińskim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Utwór ten ma zostać zaprezentowany w lipcu, na koncercie uczniów na esplanadzie Bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Lourdes. Wykonanie zostało wyreżyserowane przez słynnego włoskiego dyrygenta Riccardo Mutiego w ramach festiwalu humanistyczno-solidarnościowego „L’offrande musicale”. W ramach tego wydarzenia, 20 proc. miejsc jest przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

 

Jak jednak ujawniła Snuippa, francuscy nauczyciele wysłali raport do ministerstwa kultury w tej sprawie. W liście napisali, że „stoją w obliczu poważnego ataku na neutralność religijną wynikającą z ustawy z 1905 roku. Dodali, że grota w Lourdes jest uznawana przez duchowieństwo katolickie za „ważne miejsce katolicyzmu”.

„Nie mamy nic przeciwko Kościołowi katolickiemu. Nie sprzeciwiamy się studiowaniu i poznawaniu dzieł stanowiących część naszego dziedzictwa kulturowego. Ale tekst tego utworu jest bardzo religijny. A miejsce bardzo problematyczne. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby sprawa dotyczyła innej religii” – napisano.

Pianista David Fray, twórca i dyrektor festiwalu, komentując tę sytuację powiedział: „ręce mi opadają”.

„Ideą Riccardo Mutiego, jednego z najwybitniejszych żyjących dyrygentów, było podarowanie uczniom w prezencie możliwości zaśpiewania tego arcydzieła Mozarta” – powiedział Fray, cytowany przez „Le Figaro”. Dodał, że organizatorzy współpracują z ratuszem Lourdes

„Dzieła muzyczne od wieków zamawiane przez Kościół mają dwa oblicza. Jeden jest religijny, drugi uniwersalny” – zaznaczył dyrektor festiwalu.

Przeczytaj: Francja: rozbiórka kaplicy z XIX wieku w Lille, 12 proc. kościołów zagrożonych wyburzeniem [+VIDEO]
Czytaj również: We Francji co dwa tygodnie powstaje meczet, a niszczony jest jeden budynek chrześcijański

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz