Sześć samolotów przewożących Amerykanów i afgańskich uchodźców zostało „zakładnikami” na afgańskim lotnisku – poinformował Forbes. W niedzielę czołowy republikanin w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul złożył oświadczenie, w którym przekazał te informacje.

Jak poinformował Forbes, sześć samolotów przewożących Amerykanów i afgańskich uchodźców jest zostało „zakładnikami” na afgańskim lotnisku w niedzielę czołowy republikanin w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul złożył oświadczenie, w którym przekazał te informacje.

Departament Stanu USA zezwolił na odlot z lotniska Mazar-i-Szarif, ale „Talibowie nie pozwolą im odlecieć”, mówił Michael McCaul. Twierdził, że samoloty oczekujące na opuszczenie lotniska są przetrzymywane przez talibów.

Zobacz też: Talibowie twierdzą, że zdobyli całą dolinę Pandższiru

„W rzeczywistości mamy sześć samolotów na lotnisku Mazar-i-Szarif, sześć samolotów, na których są obywatele amerykańscy, również z tłumaczami”. Kiedy naciskano na McCaula w sprawie żądań talibów, odpowiedział: „Cóż, nie zezwalają na odlot samolotów. Samoloty te od kilku dni siedzą na lotnisku i nie mogą odlecieć”.

Następnie powiedział: „Wiemy dlaczego, ponieważ Talibowie chcą czegoś w zamian. To zmienia się w sytuację zakładników w której odmawiają oni obywatelom amerykańskim pozwolenia na wyjazd, dopóki nie otrzymają pełnego uznania ze strony USA”.

McCaul powiedział również , że otrzymał informacje, że liczba Amerykanów wciąż uwięzionych w Afganistanie wynosi „setki”.

Zobacz też: Studentki w Afganistanie tylko w nikabie

Pracownik lotniska Mazar-i-Szarif potwierdził agencji Associated Press, że kilka zaparkowanych tam samolotów prawdopodobnie zostało wyczarterowanych przez USA.

Według źródła, Talibowie powstrzymali ich od wyjazdu, ponieważ chcą sprawdzić dokumenty osób na pokładzie, z których wielu nie ma paszportów ani wiz. Źródło w Kongresie powiedziało CBS News, że Departament Stanu poinformował członków Kongresu o obecnej sytuacji. „Talibowie trzymają ich jako zakładników, aby wyciągnąć więcej pieniędzy od Amerykanów” – powiedzieli.

Zobacz też: Amerykańskie firmy wojskowe zarobiły na wojnie w Afganistanie ponad 2 biliony dolarów

Kresy.pl/Forbes

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply