Fińskie władze zbudują bariery graniczne na krytycznych odcinkach granicy z Rosją – poinformowała w poniedziałek fińska telewizja MTV.

Jak poinformowała w poniedziałek fińska telewizja MTV, fińskie władze zbudują bariery graniczne na krytycznych odcinkach granicy z Rosją. Planuje się wznoszenie barier na obszarach wysokiego ryzyka, takich jak przejścia graniczne i tereny w ich pobliżu. Teraz wojsko zbiera dane do projektu, które zostaną przedstawione przywódcom kraju.

Finlandia ma wspólną granicę z Rosją o długości 1340 km. Teraz granicę między Finlandią a Rosją oddziela tylko płot z drutu kolczastego. „To ogrodzenie nie odgrywa żadnej roli w zapobieganiu przekraczaniu granicy. Jej głównym celem jest zapobieganie ucieczce zwierząt – wyjaśnił Jukka Lukkari, zastępca dowódcy Straży Granicznej w południowo-wschodniej Finlandii.

“Jeśli taka decyzja nadejdzie (o budowie ogrodzeń granicznych- red.), postępowanie będzie przebiegać w kontrolowany i zaplanowany sposób. “To poważna decyzja, aby rozpocząć budowę ogrodzeń na wschodniej granicy, albo w najważniejszych obszarach, albo szerzej. Jest to poważna zmiana w naszym systemie i dlatego wymaga wyższego poziomu decyzji” – poinformował Marko Turuse, dowódca Straży Granicznej Północnej Karelii.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters powołując się na niedzielny wywiad szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde, Finlandia prawie na pewno będzie ubiegać się o członkostwo w NATO.

„Wiemy mniej więcej, że (Finlandia) będzie ubiegać się o członkostwo w NATO. A to zmienia całą równowagę… Jeśli któryś z naszych krajów przystąpi, wiemy, że napięcia wzrosną” – powiedziała Linde w wywiadzie dla SVT.

Zapytana, czy myśli, że Finlandia przystąpi do NATO, Linde powiedziała: “Myślę, że można to z dużą pewnością powiedzieć”.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto powiedział w piątek, że ma nadzieję, że Finlandia i Szwecja podejmą podobne decyzje w tym samym czasie.

Fiński dziennik Iltalehti przekazał w poniedziałek, że Sztokholm “zasugerował, aby oba kraje wyraziły chęć przystąpienia” tego samego dnia. Helsinki zgodziły się na to. Szwedzka gazeta Expressen powołała się na źródła rządowe, które potwierdziły te doniesienia.

Wspólne złożenie wniosków miałoby nastąpić w połowie maja, w tygodniu zaczynającym się 16 maja. Fiński MSZ odmówił komentarza w tej sprawie.

Wcześniejsze informacje dziennika The Times sugerowały, że Finlandia i Szwecja wydają się być gotowe do przystąpienia do NATO latem.

Oba kraje blisko współpracują z NATO, jednak dotąd zachowywały neutralność i kierowały się zasadą nieuczestniczenia w żadnych sojuszach wojskowych. Stanowisko krajów zmieniło się po inwazji Rosji na Ukrainę.

Na początku kwietnia br. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, sojusz gotowy jest je przyjąć bardzo szybko.

Jak informowaliśmy, fińska premier Sanna Marin oświadczyła na początku kwietnia, że ​​Rosja „nie jest sąsiadem, którym myśleliśmy, że jest”. Podkreśliła, że rosyjska inwazja na Ukrainę i groźby pod adresem Finlandii zmieniły stosunki między krajami w sposób „nieodwracalny”. Zaznaczyła, że kraj podejmie decyzję o ubieganiu się o członkostwo w NATO do końca wiosny. Rząd Finlandii planuje przedstawić parlamentowi propozycję członkostwa w tym zakresie do połowy kwietnia 2022 roku.

Na początku marca fiński prezydent Sauli Niinisto podkreślił, że Finlandia rozważa członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

W połowie kwietnia wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko oświadczył, że “Moskwa podejmie wymagane środki bezpieczeństwa i obrony, jeśli Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO”.

Z kolei były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w przypadku przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO Rosja będzie musiała wzmocnić swoje siły lądowe, morskie i powietrzne na Morzu Bałtyckim. „Można zapomnieć o Bałtyku wolnym od broni nuklearnej” – stwierdził.

Przypomnijmy, że już w lutym br. Rosja, ustami rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, zagroziła Finlandii i Szwecji „konsekwencjami militarnymi i politycznymi”, jeśli spróbują dołączyć do NATO.

W Finlandii poparcie społeczne dla członkostwa w NATO wyniosło w marcu 60 proc. Stanowi to wzrost o 34 proc. w stosunku do jesieni ubiegłego roku.

Kresy.pl/Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply