Dziennik „Financial Times” w oparciu o swoje źródła twierdzi, że Polska i USA są bliskie podpisania umowy o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju o co najmniej tysiąc ludzi. Źródła te mają być zbliżone do osób prowadzących negocjacje.

Gazeta ta potwierdza nieoficjalne informacje innych mediów, w tym „Rzeczpospolitej”, że porozumienie w tej kwestii może zostać podpisane 12 czerwca, przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu i jego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Źródła „Financial Times” zaznaczają przy tym, że trwają dyskusje dotyczące przyjętego modelu finansowania. To z kolei może opóźnić ogłoszenie porozumienia do września. Gazeta zwraca uwagę, że Warszawa bardzo zabiegała o utworzenie w Polsce stałej bazy wojsk USA, roboczo nazywanej „Fort Trump”. W zamian, polskie władze, w tym osobiście prezydent Duda na spotkaniu z Trumpem, zaoferowały dwa mld dolarów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4599.49 PLN    (20.9%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prawdopodobnie do Polski mieliby zostać skierowani m.in. członkowie służb specjalnych. Obie strony planują również stworzenie wspólnego wojskowego centrum treningowego. Jednak obecnie dyskutowane wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu w Polsce zakała, że jego żołnierze będą stacjonowali w wielu bazach na terytorium Polski. Urzędnicy zaangażowani w dyskusje zaznaczają, że to deklaracja „trwałej” obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W ocenie „FT”, zawarcie takiego porozumienia z Waszyngtonem wzmocniłoby pozycję PiS, dla którego bliższe więzi z USA są jednym ze strategicznych priorytetów. Ponadto, taka decyzja wpisałaby się też w politykę Trumpa. Gazeta pisze, że Trump „jasno mówił, że oczekuje od innych krajów NATO odgrywania większej roli w dzieleniu się kosztami związanymi z utrzymaniem zdolności Sojuszu, często krytykując takie kraje jak Niemcy za to, że robią zbyt mało”.

„FT” twierdzi, że Duda będzie rozmawiać z Trumpem także o innych kwestiach dotyczących polityki obronności i bezpieczeństwa. Jedną z nich ma być zakup nowoczesnych myśliwców myśliwców F-35A, a także wpółpraca energetyczna. Dodano też, że w trakcie spotkania poruszony zostanie także temat postulowanego przez rząd w Warszawie zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Poprzednio polski prezydent spotkał się z Donaldem Trumpem 18 września 2018 r. podczas swojej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Obaj przywódcy podpisali wtedy deklarację o strategicznej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za dwa tygodnie prezydenci Polski i USA mają podpisać w Białym Domu umowę o trwałym wzmocnieniu obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju – pisała niedawno „Rzeczpospolita”. Według gazety, obie strony poprawiły swoje warunki, dotyczące skali obecności wojsk USA, jak i zasady jej współfinansowania przez nasz kraj. Jednocześnie, podpisana miałaby zostać m.in. umowa o zwiększeniu importu LNG z USA.

Przeczytaj: „Rz”: będzie trwała obecność wojskowa Amerykanów w Polsce

Jak podano, przesunięcie terminu na wcześniejszy (czerwcowy) miało być osobistą inicjatywą prezydenta Trumpa, dzięki przełomowi w rokowaniach. „Obie strony poprawiły swoje warunki, zarówno gdy idzie o skalę obecności wojsk USA w Polsce, jak i zasady jej współfinansowania przez nasz kraj. Amerykański prezydent chciał możliwie szybko zdyskontować ten sukces, uczynić z niego model dla innych umów wojskowych na świecie, ale także zmobilizować do działania Pentagon i Departament Stanu” – pisze „Rzeczpospolita”.

PAP / rmf24.pl/ Kresy.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz