Koncern Meta poinformował w czwartek o usunięciu grup i kont powiązanych z białoruskim KGB. Były odpowiedzialne za krytykowanie Polaków za traktowanie imigrantów z Bliskiego Wschodu, a także za rozpowszechnianie informacji o poddawaniu się bez walki ukraińskich wojsk.

Jak poinformował w czwartek koncern Meta, Facebook usunął grupy i konta powiązane z białoruskim KGB. Były odpowiedzialne za krytykowanie Polaków za traktowanie imigrantów z Bliskiego Wschodu, a także za rozpowszechnianie informacji o poddawaniu się bez walki ukraińskich wojsk.

Białoruskie KGB rozpowszechniało e w języku polskim i angielskim wiadomości o poddaniu się wojsk ukraińskich bez walki i ucieczce przywódców państwa z kraju.

Zobacz też: Facebook już nie zezwala na wzywanie do zabicia Putina i Łukaszenki

Ten sam aparat był początkowo używany do krytykowania polskiego rządu za traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu, ale w marcu przesunął się na organizowanie protestów przeciwko rządowi w Polsce.

„Usunęliśmy niewielką sieć 27 kont na Facebooku, dwie strony, trzy grupy i cztery konta na Instagramie za naruszenie naszych zasad dotyczących skoordynowanego, nieautentycznego zachowania. Ta sieć działała z Rosji i Ukrainy i była skierowana głównie na Ukrainę” – wyjaśniła Meta.

„Ta sieć wykorzystywała fałszywe konta i obsługiwała fikcyjne osoby i marki w całym Internecie – w tym na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTube, Telegramie i VK”.

W raporcie zauważono, że inna sieć z siedzibą w Sankt Petersburgu w Rosji obrała sobie za cel Nigerię, Kamerun, Gambię, Zimbabwe i Demokratyczną Republikę Konga z wiadomościami krytycznymi o wpływie Francji na kontynencie afrykańskim.

Zobacz też: Facebook i Instagram zakazane w Rosji

Meta poinformowała, że ​​była w stanie powiązać tę działalność z Rosyjską Agencją Badań nad Internetem, organizacją znaną ze swojej roli w ingerowaniu w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

Meta dodała, że ​​przechwyciła konta w Rosji, które przeprowadzały masowe operacje sprawozdawcze przeciwko każdemu, kto publikuje wiadomości o inwazji Rosji na Ukrainę.

Zobacz też: Wiele zagranicznych firm wycofało się z rosyjskiego rynku. Są jednak wyjątki

Kresy.pl/Meta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz