Ekspert Brookings Institution: saudyjska strategia wobec USA opiera się na koneksjach z rodziną Trumpów

Bruce Riedel, były analityk CIA, obecnie pracujący jako ekspert ds. Bliskiego Wschodu i południowej Azji w think tanku Brookings Institution, skomentował zbliżającą się wizytę księcia Mohameda bin Salmana w Stanach Zjednoczonych.

Bin Salman będzie przebywał w USA z oficjalną wizytą w dniach 19-22 marca br. Riedel uważa, że oprócz rozmów na temat wojny w Jemenie, strategii wobec Iranu i w kwestii reform wewnętrznych, przywódca Arabii Saudyjskiej będzie również chciał wybadać nastroje panujące w Białym Domu.

“Poza oficjalnymi spotkaniami i oficjalnymi oświadczeniami, Saudyjczycy będą próbować spokojnie ocenić przyszłość zespołu Trumpa. Cofnięcie dostępu do ściśle tajnych informacji dla Jareda Kushnera i rosnące ryzyko prawne związane z jego przyszłością narażają na niebezpieczeństwo najbardziej cenionego interlokutora księcia. Trwa dochodzenie w sprawie śladu pieniędzy prowadzącego do Kushnera. Oczernianie Obamy, ulubiona rozrywka Arabii Saudyjskiej, nie jest mądrym, długoterminowym podejściem do demokratycznego państwa. Saudyjska strategia wobec Ameryki opiera się zasadniczno na koneksjach z rodziną Trumpów, kosztownych lobbystach i walce z Iranem. Książę ma niewielkie doświadczenie ze złożonością amerykańskiej polityki, która jest bardziej skomplikowana niż kiedykolwiek w erze Trumpa” – napisał Riedel.

Ekspert uważa, że saudyjskie koneksje z obecną adminsitracją “są bliższe niż z jakimkolwiek innym prezydentem od czasów George’a H.W. Bush i wyzwolenia Kuwejtu”.

Pomimo bliskich relacji z obecną ekipą w Białym Domu, Saudyjczycy zaczęli w ostatnich miesiącach wykazywać się większą elastyczności w swojej polityce zagranicznej. W lutym br. miały miejsce rozmowy rosyjsko-saudyjskiej na temat zakupu przez Arabię Saudyjską systemu obrony przeciwlotniczej S-400, obejmujące kwestie techniczne i logistyczne. O rozmowach poinformował saudyjski ambasador w Moskwie Raed bin Khaled Qrimli.

Ambasador potwierdził, że rozmowy były wówczas na finalnym etapie. Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z transferem technologii i wiedzy technicznej. Rosjanie poinformowali, że dokumenty dotyczące dostaw S-400 do Arabii Saudyjskiej zostały podpisane i wszystkie parametry zostały uzgodnione.

Arabia Saudyjska jest drugim formalnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, po Turcji, który zamierza zaopatrzyć się w system S-400. W styczniu informowaliśmy również, że Katar rozważa zakup systemu S-400 oraz rosyjskiego sprzętu dla swoich wojsk lądowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Izrael zaniepokojny możliwym porozumieniem nuklearnym USA z Arabią Saudyjską

Kresy.pl / Al Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply