Magnesem przyciągającym Ukraińców na Zachód będzie możliwość poszukiwania legalnego zatrudnienia oraz praca w szarej strefie.

Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, w wywiadzie dla Polskiego Radia wyraził opinię, że zniesienie przez UE wiz dla Ukraińców będzie oznaczało rozpoczęcie rywalizacji pomiędzy polskimi legalnymi ofertami pracy [dla Ukraińców], a dużo lepiej płatnymi możliwościami zatrudnienia w szarej strefie w Unii.

Co prawda Ukraińcy posiadający zezwolenie na pracę w Polsce nie będą mogli legalnie podejmować pracy w innych krajach UE, jednak sama możliwość przebywania tam przez 3 miesiące pozwoli im na podjęcie starań o legalne zatrudnienie. Poza tym atrakcyjność zarobków na Zachodzie będzie skłaniała Ukraińców do podejmowania pracy w szarej strefie. Oznacza to, że część ukraińskich pracowników może opuścić Polskę po zniesieniu wiz. Jednakże, zdaniem Lewandowskiego, geograficzna bliskość Ukrainy i Polski sprawi, że część będzie wolała pozostać w Polsce, by częściej móc odwiedzać bliskich w ojczyźnie.

Opinię Lewandowskiego podziela Andrzej Kubisiak z Work Service. Jego zdaniem Ukraińców można zatrzymać w Polsce oferując im legalne formy zatrudnienia i liberalizując przepisy odnośnie ich osiedlania się w Polsce.

Przypomnijmy, że według NBP napływ pracowników z Ukrainy hamuje wzrost płac w Polsce. Rząd Czech, odmiennie od rządu polskiego, wybrał świadomą politykę ograniczania napływu gastarbeiterów ze Wschodu po to, aby podnieść poziom płac w kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Polskie Radio / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz