Szefowa Agencji Rowoju Międzynarodowego USA (USAID) i była przedstawicielka tego kraju przy ONZ, Samantha Power skrytykowała wprowadzoną przez Kirgitan ustawę o przedstawicielach zagranicznych.

Power poinformowała o poważnych obawach rządu Stanów Zjednoczonych w związku z przyjęciem w Kirgistanie ustawy „O przedstawicielach zagranicznych” i opracowywanym obecnie przez kirgiskich parlamentarzystów projektem ustawy „O środkach masowego przekazu”. Według służby prasowej USAID, dyplomatka oświadczyła to podczas spotkania z premierem środkowoazjtyckiego państwa, Akylbekiem Dżaparowem, jak donosi portal Kaktus Media.

Szefowa USAID uważa, że takie przepisy zmuszą kluczowych partnerów rozwojowych w dziedzinie zdrowia, edukacji, zarządzania i mediów do opuszczenia Kirgistanu lub obcięcia funduszy, „zagrażając postępowi w rozwoju i ogólnym celom rozwoju”.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odbył przelot nad zalanymi obszarami obwódu północnokazachstańskiego, a następnie spotkał się z powodzianami.

Powodzie dotykają jednak nie tylko tego regionu. Jak podał portal Fergana także w obwodzie zachodniokazachstańskim, abajskim, aktiubińskim, kustanajskim prowadzona jest ewakuacja mieszkańców zalewanych terenów, informuje miejscowe Ministerstwo do Spraw Sytaucji Nadzwyczajnych (MCzS). Objęła ona w tych obwodach około 1,4 tys. osób. W operacji wzięły udział załogi śmigłowców transportowo-bojowych Mi-171Sz, Mi-17 i Mi-8.

Naczelnik Wydziału do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu kustanajskiego Kajrat Kasym powiedział, że takiej powodzi nie było od 1990 roku. „Od ponad 30 lat nikt nie widział czegoś takiego! Opady rozpoczęły się bardzo szybko. Zasoby śniegu wynosiły około 200 proc., przemarznięcie gruntu było znaczne – od 40 cm do 1 m, więc cała woda nie została wchłonięta przez grunt i poszła na tereny zaludnione." - zacytowała Fergana.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że Rosja wycofuje rosyjskie siły pokojowe z terytorium Karabachu, które powróciło pod kontrolę Azerbejdżanu. (more…)

Premier Donald Tusk poinformował o planach dołączenia Polski do programu "europejskiej tarczy antyrakietowej". Tymczasem Polska posiada w tym zakresie własny program, a decyzja może oznaczać rezygnację z dotychczasowych, korzystnych kontraktów.

W poniedziałek premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. "Cieszę się, że pani premier pozytywnie zareagowała na moją propozycję, by Polska dołączyła do projektu w Europie, który będzie budował skutecznie kopułę chroniącą nasze niebo" - oświadczył szef polskiego rządu.

"Dania, Niemcy oraz Wielka Brytania współpracują w ramach NATO nad europejskim systemem obrony. Ostatnie zdarzenia, atak Iranu na Izrael potwierdził, jak ważne są takie instalacje. Nie ma żadnego powodu, aby Europa nie miała takiej tarczy antyrakietowej" - powiedział Tusk.

Premier Węgier Viktor Orbán w środę wezwał wyborców do odrzucenia partii politycznych głównego nurtu w nadchodzących wyborach do Unii Europejskiej ze względu na ich porażkę w przywództwie i powiedział, że Ukrainie nie wolno nigdy pozwolić na członkostwo w bloku lub NATO. (more…)

Premier Słowacji Robert Fico w wywiadzie radiowym zasugerował perspektywę dążenia do pojednania z Rosją po wojnie. Fico wyraził zaniepokojenie faktem, że członkostwo Ukrainy w NATO może wywołać konflikt globalny, podkreślając chęć prowadzenia kompleksowej polityki zagranicznej. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%