W Watykanie trwają ostatnie przygotowania do konklawe, które rozpocznie się 7 maja o godz. 16.30 wejściem kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej. Zanim jednak rozpocznie się wybór nowego papieża, nie tylko kardynałowie, lecz także personel pomocniczy musi wypełnić ważny obowiązek — złożyć uroczystą przysięgę tajemnicy.
W poniedziałek 5 maja o godz. 17.30 w Kaplicy Paulińskiej odbędzie się ceremonia zaprzysiężenia wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób mogą mieć dostęp do kardynałów podczas konklawe. Wśród nich są m.in. spowiednicy, lekarze, personel kuchni, techniczny i sprzątający, a także członkowie Gwardii Szwajcarskiej oraz funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Czytaj też: Kiedyś do ognia dorzucano słomy, a dzisiaj… Jak Watykan robi dym
Trzymając dłoń na Ewangelii, pracownicy złożą przysięgę przed kardynałem kamerlingiem. Zobowiążą się do całkowitego zachowania tajemnicy — nie mogą ujawnić żadnej informacji związanej z przebiegiem konklawe, nawet pośrednio. Dodatkowo, przysięga zakazuje korzystania z jakichkolwiek urządzeń rejestrujących lub transmitujących dźwięk i obraz.
Zgodnie z konstytucją apostolską Universi Dominici Gregis, wydaną przez św. Jana Pawła II w 1996 roku i zmodyfikowaną przez Benedykta XVI, złamanie tej przysięgi skutkuje automatyczną ekskomuniką. Przysięga zobowiązuje do „absolutnej i wieczystej tajemnicy wobec wszystkich, którzy nie należą do Kolegium Kardynałów elektorów”, jest zatem ważna bezterminowo.
To nie tylko formalność, ale jeden z kluczowych filarów zabezpieczających poufność tego wydarzenia. W ramach tych środków personel techniczny przeszukuje Kaplicę Sykstyńską, by wykluczyć obecność ukrytych urządzeń nagrywających.
Przysięga pracowników przypomina, że konklawe to nie tylko wydarzenie religijne, ale także operacja o najwyższym poziomie poufności.
Kresy.pl / Vatican News / National Catholic Register
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!