Dzisiaj ulicami Warszawy przeszedł tzw. marsz w obronie demokracji, organizowany przez środowiska opozycyjne względem rządu PiS. Większość liberalnych mediów twierdzi, że wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Czy rzeczywiście?

Organizatorem demonstracji było Komitet Obrony Demonstracji. Wzięli w nim również udział politycy PO, PSL, Zjednoczonej Lewicy i Nowoczesnej. Szereg mediów liberalnych, m.in. TVN, RMF czy „Gazeta Wyborcza” podawało, że w manifestacji środowisk lewicowo-liberalnych wzięły udział „tłumy”. Konsekwentnie podawano również informację, że liczba manifestantów sięgała 50 tys. (początkowo kilkanaście tysięcy lub 15 tys. ). Tak postąpiła również stacja TVP Info. Powoływano się przy tym na nieoficjalne dane stołecznego ratusza, a ściślej wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka. Który podobnie jak prezydent miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz brał w niej czynny udział. Sami organizatorzy spodziewali się 20 tys. uczestników.

„Podsumowanie: ponad 50 tyś. uczestników, sprawny i bezpieczny przebieg. Nie odnotowano żadnego incydentu”– napisał na Twitterze Jóźwiak, dodając ha sztag „zKODpodTK”.

Na jednym z portali w nagłówku popełniono również błąd – pojawiła się tam liczba 500 tys. demonstrantów. W serwisie gazeta.pl miała również pojawić się informacja o 200 tys. uczestników, jednak portal ten utrzymuje, że to nieprawda, a krążący po sieci screen został przerobiony.

Szereg zdjęć wydaje się również kadrowanych w taki sposób, by pokazać zdecydowanie większą liczbę infestujących, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Z pewnością jednak były to tysiące osób.

Powyższym informacjom wydają się przeczyć niektóre fotografie lub kadry z nagrań, które pojawiły się w Internecie. Widać na nich, że choć w marszu niewątpliwie wzięły udział tysiące osób, to trudno mówić o liczbie 50 tys. Fotografie te zaczęto również zestawiać, w formie memów, ze zdjęciami Marszu Niepodległości z różnych lat – przy czym w części z nich wykorzystano fotografie przedstawiającymi marsz KOD na zakręcie na trasie, kiedy nie był on w całości widoczny. Niektóre źródła podają informację o około 3-5 tys. uczestników, inne – m.in. te sympatyzujące z PiS- o 10 tys.

W pochodzie, poza polskimi flagami, często widoczne były również flagi Unii Europejskiej. Pojawiały się także tęczowe flagi środowisk LGBT.

Fot. twitter.com

Fot. twitter.com / @szymczaq

Fot. tvn24.pl

Źródła wymienione w tekście / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz