Dworczyk: Białoruś nie wpuściła konwoju z Polski, będą ułatwienia przy wydawaniu wiz Białorusinom

Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, trzy osoby represjonowane na Białorusi trafiły do Polski, a premier zdecydował, że polskie konsulaty będą wydawać Białorusinom wizy w trybie ułatwionym. Mówił też o zatrzymaniu na granicy konwoju NSZZ Solidarność z pomocą dla strajkujących robotników.

W czwartek na antenie Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk mówił na temat działań podejmowanych przez rząd w kontekście Białorusi.

– Z naszej strony realizujemy program „Solidarni z Białorusią” – powiedział Dworczyk. – Dzisiaj do Polski trafiły pierwsze trzy osoby poturbowane w ramach represji prowadzonych przez służby białoruskie. Trafią do jednego z warszawskich szpitali.

Zobacz: Protest w Mińsku: OMON zamknął ludzi w kościele blokując drzwi. Biskupi protestują [+VIDEO]

 

Minister poinformował również o zatrzymaniu polskiego konwoju pomocy humanitarnej na granicy z Białorusią.

– Od 12 godzin na granicy polsko-białoruskiej stoi konwój pomocy humanitarnej wysłany przez [NSZZ] „Solidarność” na Białoruś i nie może wjechać, Białorusini zatrzymali te 18 ton – powiedział Dworczyk. Dodał, że jak na razie strona białoruska nie przedstawiła żadnego oficjalnego uzasadnienia. Konwój miał dostarczyć pomoc dla białoruskich robotników strajkujących w Mińsku.

Ponadto, szef KPRM poinformował, że polskie konsulaty na Białorusi wznawiają prace i będą w trybie przyspieszonym wydawać wizy. Decyzję w tej sprawie podjął w środę premier Mateusz Morawiecki.

– Do tej pory wizy były wydawane tylko osobom, które albo w celach służbowych albo humanitarnych chciały do Polski jeździć. Od jutra konsulaty będą pracowały nie dość, że w normalnym trybie, to w trybie ułatwionym będą wydawały wszystkim Białorusinom wizy – wyjaśnił Dworczyk.

Szef KPRM był też pytany o rozmowę premiera Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, jaka miała miejsce w środę. Zaznaczył, że „wiodącym tematem” tej rozmowy była Białoruś.

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby pomoc dla Białorusi była realna – zapewnił Dworczyk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polska jest ambasadorem wolnej Białorusi, suwerennej, jaka leży w naszym najlepiej pojętym interesie bezpieczeństwa publicznego, energetycznego, gospodarczego Polski – mówił po spotkaniu w KPRM premier Mateusz Morawiecki. Jak informowaliśmy, wyraził przekonanie, że Polacy na Białorusi starają się o utrzymanie białoruskiej suwerenności.

Konfederacja podkreśla, iż ważne jest zachowanie pokoju na Białorusi i dbanie o interesy Polaków mieszkających w tym kraju, o ich spokój, bezpieczeństwo, prawa kulturowe, oświatowe, językowe – mówił z kolei po spotkaniu poseł Konfederacji, Robert Winnicki.

Czytaj więcej: Konfederacja za wstrzemięźliwą polityką wobec Białorusi i za dbaniem o interesy i prawa tamtejszych Polaków [+VIDEO]

interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Jak celnicy Ukraińscy nie przepuszczali polskich transportów z darami świątecznymi na Ukrainę dla polskich dzieci to administracja rządowa, politycy i media solidarnie to haniebne postępowanie przemilczały i nic nie zrobiły a tu taki raban. Wstyd i hańba