Podczas weekendu (od 25 do 27 sierpnia) odnotowano 147 prób nielegalnego przekroczenie polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymano również kolejnych 2 kurierów.

Zdarzenia zostały odnotowane na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG: w Płaskiej, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i w Mielniku. Najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy (101) miało miejsce w sobotę, w piątek takich zdarzeń było 40, a w niedzielę tylko 6. Na odcinku ochranianym przez Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku polskie patrole zostały zaatakowane kamieniami i konarami drzew. Cudzoziemcy usiłowali też nielegalnie dostać się na terytorium Polski pokonując, w rejonie Placówki SG w Płaskiej, rzekę Wołkuszankę. Wśród ujawnionych obcokrajowców znajdowali się obywatele: Afganistanu, Syrii, Iranu, Kongo, Ghany i Iraku.

Zatrzymano także 2 kurierów usiłujących przewieźć na zachód Europy osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską. Obywatel Gruzji, który przewoził obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej i 3 obywateli Iranu został zatrzymany w piątek w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży. W niedzielę z kolei, w okolicach Bielska Podlaskiego, zatrzymano również obywatela Gruzji, który przewozili 2 obywateli Syrii i 3 obywateli Afganistanu.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu zatrzymali Gruzina podejrzewanego o napaść i kradzież samochodu w Niemczech. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna przebywał w Polsce nielegalnie. Decyzją sądu 36-latek trafił do aresztu.

Zatrzymanie miało miejsce 25 sierpnia. Strażnicy graniczni zatrzymali w Sławnie do kontroli drogowej osobowego mercedesa, którym kierował cudzoziemiec.

“Mężczyzna nie miał przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających jego legalny pobyt w Polsce. Funkcjonariusze ustalili jednak, że był to 36-letni obywatel Gruzji. W bazach danych sprawdzili także dane mercedesa prowadzonego przez Gruzina. Pojazd figurował w Systemie Informacyjnym Schengen jako przedmiot podlegający zatrzymaniu” – podaje SG.

Jak czytamy, obywatel Gruzji  tłumaczył, że samochód kupił w Niemczech za 5 tys. euro, jednak mundurowi nie dali wiary jego wyjaśnieniom i skontaktowali się z tamtejszą Policją.

Przeczytaj: Gruzin miał prawie 2 promile i wsiadł za kierownicę. Jeździł od jednej krawędzi, do drugiej

“Potwierdzono, że pojazd został skradziony w wyniku napaści przez zatrzymanego Gruzina, a poszkodowana osoba trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy” – informuje Straż Graniczna.

Na wniosek prokuratury 36-letni obywatel Gruzji został tymczasowo aresztowany. Wszczęto też procedurę w celu wydania lub ekstradycji cudzoziemca.

Zobacz także: Gruzin dokonał serii kradzieży. Grozi mu 5 lat więzienia

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply