Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w swoim orędziu powołanie Biura ds. Polonii i Polaków za Granicą.

W orędziu prezydenckim Duda zwrócił uwagę na trzy grupy Polaków żyjących za granicą.

Pierwsza grupa to Polonia rozsiana po całym świecie. Jakpowiedział prezydent, często chodzi o ludzi na eksponowanych stanowiskach, którzy chcieliby działać na rzecz polskiego interesu narodowego. „Trzeba do nich wyciągnąć rękę” – wskazał Duda.

Druga grupa to Polacy którzy pozostali na wschodzie po przesunięciu granic kilkadziesiąt lat temu, albo zostali wywiezieni w ramach represji. Wielkim dziejowym zadaniem i sprawdzianem dla Polski jest sprowadzenie ich do kraju – mówił Duda. Państwo polskie powinno ich wspierać, aby mogli krzewić polską kulturę i aby o Polsce nie zapomnieli – podkreślał.

Trzecia grupa to emigracja młodych Polaków. Zdaniem Dudy należy podtrzymywać z nimi łączność. Powinniśmy się starać, aby mieli możliwość powrotu do Polski i mogli wykorzystać w ojczyźnie swoje doświadczenie. Polska powinna wspierać ich np. w zakresie szkolnictwa, tak aby dzieci polskich emigrantów miały dostęp do polskiej kultury.

KRESY.PL

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. piotr_b
  piotr_b :

  Przed chwilą czytałem artykuł w którym spostrzegłem ciekawą informacje, mianowicie w kancelarii byłego już prezydenta pracowała w randze ministra prezydenckiego niejaka Irena Wóycicka. Zastanawiające czy to tylko zbieżność nazwisk z niesławnym „profesorem” Wóycickim.

 2. dawidwns
  dawidwns :

  Dlaczego wszyscy,ok- „wszyscy”, mówią o przesiedlaniu Polaków z Kresów,kiedy to oni nie chcą, aby ich przesiedlać tylko ich wspierać. Nie zostawiać na pastwę losu. Przesiedlenie setek tysięcy Polaków z Kresów to akt kapitulacji, oznacza: Banderowcy wygraliście, czego nie wybiliście to sami zabieramy.
  Naturalnie do tego nie dojdzie, bo to tylko zbijanie kapitału przed wyborami.
  Inna sprawa to Polacy w Kazachstanie, ci chętnie by wrócili, gdyby była taka mozliwość, a co się stało z ustawą repatriacyjną?