Zdaniem komentatorów kanclerz Niemiec będzie rozmawiać z papieżem Franciszkiem na temat kryzysu migracyjnego i przyszłości Europy.

Dzień przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem Angela Merkel spotkała się w siedzibie ambasady niemieckiej w Rzymie z odpowiedzialnymi za centrum ochrony nieletnich, powołane przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim – podał szefujący ośrodkowi jezuita ksiądz Hans Zollner. Odpowiedzialny jest on m. in. za walkę z pedofilią w Kościele i przeciwdziałaniu jej.

Watykaniści komentujący kolejną wizytę Merkel wskazują, że tematami rozmowy oprócz imigrantów i przyszłości europu może być również porozumienie klimatyczne z Paryża. Z tego ostatniego wycofał się ostatnio prezydent USA Donald Trump. Merkel z papieżem Franciszkiem ma rozmawiać również na temat dialogu religijnego jako narzędzia zwalczania fundamentalizmu.

Podczas rozmowy prawdopodobnie wspomniany zostanie zmarły wczoraj były kanclerz Niemiec Helmut Kohl.

Poprzednie rozmowy Merkel z papieżem Franciszkiem miało miejsce w marcu tego roku. Było ono związane z nadzwyczajnym szczytem przywódców UE w Rzymie z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich. Papież Franciszek przyjął wtedy wszystkich przywódców na specjalnej audiencji.

Komentatorzy uważają, że najważniejszym punktem rozmów będzie napływ migrantów i uchodźców do Europy. Włoska agencja Ansa wskazuje na słowa papieża Franciszka z marca zeszłego roku, gdy kiedy stwierdził: Bardzo lubię słuchać narodów i rządzących, którzy otwierają serce i drzwi..

W maju tego roku “Rzeczpospolita” informowała, że papież Franciszek naciska na polski rząd na przyjęcie tzw. korytarzy dla uchodźców. Polski dziennik ustalił, że nuncjusz abp Salvatore Pennacchio wysłał list do Beaty Szydło po spotkaniu z papieżem Franciszkiem delegatów polskiego Episkopatu oraz przedstawicielami kilku samorządów zainteresowanych przyjęciem uchodźców. W liście tym miały się znajdować odwołania do licznych wypowiedzi papieża o konieczności pomocy uchodźcom. Nuncjusz miał w nim oświadczyć, że otrzymał upoważnienie do prowadzenia rozmów o korytarzach z Sekretariatu Stanu, czyli watykańskiego MSZ.

Korytarz humanitarny miałby polegać na przywożeniu z miejsca konfliktu samolotami niewielkich grup uchodźców, z przyznanymi specjalnymi wizami. Miałoby to dotyczyć kilkuset osób.

kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply