Zdaniem dr Żurawskiego vel Grajewskiego, doradcy ministra spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski niepotrzebnie złagodził swoje stanowisko ws. świadczeń dla Polaków w Wielkiej Brytanii, ponieważ takie ustępstwo zwiększyłoby polskie szanse na osłonę militarną przed Rosją.

„Uważam, że najważniejsze jest bezpieczeństwo państwa. Sytuacja międzynarodowa jest zła i musimy pilnie zadbać o militarną osłonę Polski, co jest warte swojej ceny”– powiedział dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski w rozmowie z „Super Expressem”.

Zdaniem doradcy szefa polskiego MSZ, Witold Waszczykowski niepotrzebnie złagodził wymowę swojej wypowiedzi dla agencji Reuters, w której miał stwierdzić, że w zamian za poparcie Brytyjczyków dla baz NATO w Polsce nasz rząd może się zgodzić na pewne ustępstwa w sprawach socjalnych dla Polaków na Wyspach.

Przeczytaj: Polska ustąpi Wielkiej Brytanii w sprawie świadczeń dla Polaków w ich kraju w zamian za bazy NATO

„Czy ta cena byłaby wygórowana? Moim zdaniem nie, gdyż nie chodziło o pozbawienie Polaków na Wyspach przywilejów, jak to jest przedstawiane. Chodziło o pozbawienie możliwości wysyłania świadczeń na dzieci przebywające w Polsce”– stwierdził Żurawski vel Grajewski. Jego zdaniem, w związku z sytuacją międzynarodową, w tym działaniami Rosji na rzecz zbrojeń i groźbą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, należy szukać kompromisu. Politolog podkreśla, że obecność Wielkiej Brytanii w Unii „jest istotnym interesem Polski”: „I możliwość powiedzenia przez rząd Camerona, że jakieś sukcesy odnosi, żeby przekonać swoich obywateli do pozostania w UE, jest także w interesie Polski. Unia bez Londynu to słabsze więzi transatlantyckie, słabsze stanowisko UE wobec Rosji itd.”

Żurawskie vel Grajewski powiedział, że przetargi polityczne muszą zawierać pewien element kompromisu i gotowości do zapłacenia ceny politycznej, zaś inne podejście „jest naiwnością, przedszkolnymi dywagacjami”.Uważa, że w tym przypadku „zyski przeważają nad ceną”.

„Czy wyjście Wielkiej Brytanii z UE leży w naszym interesie i warto je zaryzykować? Otóż leży i Unia powinna wspomóc tę część brytyjskich elit, które chcą w UE pozostać. Nawet jeżeli będzie to coś kosztowało” – powiedział politolog.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nieważne, czy Ukraina odda nam 4 mld złotych – wysoki urzędnik PiS-owskiego MSZ

Se.pl / wpolityce.pl / Kresy.pl

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. krok
  krok :

  Nie lubię oceniać po wyglądzie, lecz czy tak idiotycznego wąsa może mieć osoba normalna ? Polska 35 milionów obywateli, żeby przez tyle lat, nie było na horyzoncie rozsądnego polityka. Sama wypowiedź poświęcenie Polaków dla jakiś tam idei dyskwalifikuje żurka jako polityka. Nie ma dla takich miejsca na naszej scenie politycznej.

 2. zefir
  zefir :

  Przyznam,że nie chwytam co gra we łbie temu velowi Grajewskiemu.Przecież NATO to obronny związek militarny uczestniczących w nim indywidualnych krajów.To czy W.Brytania pozostanie,czy nie pozostanie w UE,nie ma istotnego znaczenia dla zupełnie odrębnego związku-paktu NATO.O jakim osłabieniu transatlantyckich związków bredzi ten vel tumi-Graj…?Twarda,czy miękka obrona interesów socjalnych Polaków na Wyspach”? Vel-Grajek & Żur opowiada się za miękką obroną i olewa istotne interesy rodaków na Wyspach,w interesie baz NATO na terytorium Polski.Ale przecież wszelkie bazy NATO na Wschód od rz.Łaby zależne są od zupełnie innych międzynarodowych uregulowań i porozumień.CZy vel również olewa te porozumienia? Jeśli tak to w oparciu o jakie podstawy militarne?Zajebisty wąs ser Vela,a nawet przy wsparciu kupy,sorry pół kopy wojska JKMości w pribałtyku to przecież śmiech na Kremlu.Pusty durny łeb tego Vel-Żura jest zwyczajnie niekompetentny i niebezpieczny.Jego jedyną paranoiczną siłą napędową jest rusofobia,którą sili się porazić Polaków,których interesy ma w głębi swego śmierdziela i d.pska,przedkładając je nad interesy bandersukinsynów i potomków,oraz żyjących jeszcze morderców i ludobójców z OUN-UPA z ukraińskiej swołoczy.Szefie MSZ,litości,pozbądż się ze swego otoczenia,płatnych lecz astronomicznie durnych doradców,w stylu paranoika vel-Graja.

 3. rudczany
  rudczany :

  Pan doradca raczy twierdzic nieprawde. Nie chodzi o przesylanie zasilkow na dzieci do kraju /uprawnienie to dotyczy obywateli wszystkich krajow UE), tylko o uprawniedo tzw. tax credit, czyli pewnej sumie pieniedzy od panstwa – dla osob mniej zarabiajacych. Tutaj zdanie Polski nie ma zadnego znaczenia – zgode na zawieszenie ww. musialoby wydac wszystkie 28 panstwa UE – w tym UK. A pozostale panstwa UE powiedzialy juz Cameronowi – ”nie”. Czyli polskie ”za” – byloby wiec dziwaczne. Unia bez Londynu bylaby slabsza – tak, ale I Londyn bez UE I Szkocji – tez. A swoja droga prem. Cameron jest za pozostaniem w UE, a sama kwestia referendum w UK, wynikla z jego obaw wobec UKiP – ktore to nie ma obecnie zadnego znaczenia (jeden czlonek parlamentu)To co pan doradca pisze to nieuprawnione mieszanie spraw UE I NATO.
  To jest takie zabieranie glosu – dla czystej sztuki zabierania glosu.

 4. mjd9
  mjd9 :

  Należy czym prędzej oczyścić Polską wierchuszkę z Ukraińców /czy choćby nawet tylko miłośników Ukrainy/, jak panowie Żurawski, Waszczykowski & Grajewski i ich ziomkowie. Cała Polska jak długa i szeroka jest naszpikowana Ukraińcami od stóp do głów na każdym poziomie administracyjnym. Każdy ślepy widzi już nieuzbrojonym okiem, że doją Polskę ile wlezie i szkodzą ile potrafią!
  ===============================================================
  A w omawianej kwestii formalnej: Polacy na wyspach będą zachwyceni, jeśli odpowiednio zostaną zwolnieni z wszelkich danin od zarobków z wykonywanej pracy, jeśli to zwolnienie będzie połączone z brakiem świadczeń! Czyli nie ma świadczeń<--> ale i nie ma danin !! To jest doskonały pomysł.

  Natomiast ten Ukrainiec – idę o zakład – chce Polakom na wyspach zafundować brak świadczeń, ale już nie zwolnienie z danin. Już im sukinsynom nie starczy okradać Polaków w Polsce, długimi łapami chcą okradać Polaków za granicami Polski.

 5. patriota
  patriota :

  Kolejna kretyńska wypowiedź idioty żurawskiego vel grajewskiego potwierdzająca fakt jawnego działania na szkodę naszego kraju. Najpierw twierdzi, iż powinniśmy upaińskim zwyrodnialcom podarować 4 mld. zł. (przy tak wielim ubóstwie ludności i deficycie budżetowym 58 mld.), zaprzecza faktowi okupowania przez upainę ziem dawnej Rzeczpospolitej, teraz – poświęca Rodaków w Wielkiej Brytanii dla baz NATO i członkostwa UK w UE. TO JAWNA ZDRADA !!! Jego psim zadaniem jako polskiego polityka jest DBANIE TYLKO I WYŁĄCZNIE O POLSKĄ RACJĘ STANU I INTERES NARODU !!! Dbanie o sprawy banderowców, brytyjskie etc. leży w gestii ich polityków i jak widać świetnie sobie radzą stale wykorzystując nasz kraj na wszelkich możliwych płaszczyznach i robiąc idiotów z tzw. polskich kół rządzących. Jedno jest pocieszające: ogarnięte rusofobią i upainofilią pisiorki stale odkrywają przed narodem swoje zdradzieckie oblicze tracąc wiarygodność i elektorat. Niedługo będą mogli polegać jedynie na zawsze wiernych: nawiedzonych staruchach i owładniętych teoriami spiskowymi oszołomach.

 6. perun
  perun :

  Ten osobnik działa ewidentnie na zniszczenie Polski. Razem z Waszczykowskim, w zależności od diagnozy lekarskiej, powinien siedzieć albo w więzieniu, albo na oddziale zamkniętym psychiatryka. Tymczasem tacy ludzie obejmują kluczowe stanowiska w Polsce i wiodą kraj na manowce.

 7. leszek1
  leszek1 :

  Udal sie nam pan Grajewsk primo voto jakos tam. A szczegolnie jego strategia obrony przed Rosja, przez rezygnacje uprawnien dla Polakow. Trzeba ten system rozpropagowac wsrod rosyjskich zolnierzy. Jak sobie o nim przypomna, to nie beda mogli nacisnac spustu ze smiechu.